Kitalálod, melyik híres magyar költő versében található az idézet? Ha mind az ötöt felismered, akkor profi vagy!

A füst és a tűz az irodalomban is mindig megihlette az alkotókat. A füstmentes világnap apropóján összeállítottunk egy kvízt olyan versidézetekkel, amelyekben ezek a jelenségek szerepelnek. Vajon hányat találsz el közülük?

Melyik híres magyar költő versében található az idézet?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tűz és a füst jelenségét az emberek mindig is ismerték. A tűz balesetveszélyes, hiszen elég egy szikra vagy egy eldobott cigarettacsikk, hogy minden lángra kapjon. Az égés rendszerint füsttel jár, ami szintén nagyon veszélyes. Belélegezve káros az egészségre, emellett a környezetet is terheli, hiszen számos olyan anyag található benne, amely szennyezi a levegőt, és üvegházhatású gázokat képez. A mindennapi életünk során számos alkalommal találkozunk tűzzel, nyílt lánggal való tevékenységgel. Gondoljunk csak a közlekedésre, fűtésre vagy a dohányzásra. Erre hívja fel a figyelmet a minden év november harmadik csütörtökjén esedékes füstmentes világnap is.

Az ősember még nem tudott más módon meleget teremteni, csak úgy, ha tüzet rakott, mára azonban vannak olyan modern megoldások, amelyeknek köszönhetően nem keletkezik sem tűz, sem pedig füst, otthonainkat mégis melegen tarthatjuk. Ahogyan a fűtés és az autózás terén is megjelentek a füstmentes megoldások (napelem, hőszivattyú, elektromos autó), úgy a dohányzásnak is vannak olyan füstmentes alternatívái, amelyek használata során nincs égés, és így nem keletkezik füst sem.

A tudomány mai állása szerint ugyanis nem elsősorban a nikotin, hanem a cigaretta égése során felszabaduló füst felelős főként a dohányzással kapcsolatos megbetegedésekért. Épp ezért az a legjobb, ha egyáltalán nem dohányzunk. Aki még el sem kezdte, az ne is szokjon rá, aki pedig már dohányzik, az minél hamarabb szokjon le róla, hisz az első cigarettamentes naptól jelentősen csökkennek a megbetegedés kockázatai. Azonban sokan vannak - a Földön több mint egymilliárdan, hazánkban kétmillióan -, akik valamiért mégsem teszik ezt meg.

Nekik, a felnőtt dohányosoknak is van lehetőségük csökkenteni az ártalmakat, ha megbízható forrásból tájékozódnak az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. A füstmentes technológiák által akár 70-95 százalékkal csökkenthető a károsanyag-kibocsátás. Ilyen füstmentes technológia az elektronikus cigaretta, a dohányt nem tartalmazó nikotinpárna vagy a dohányhevítéses technológia. Fontos tudni azonban, hogy ezen füstmentes technológiák sem kockázatmentesek, hiszen tartalmaznak például nikotint, amely többek között megemeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát, valamint függőséget okoz; a károsanyag-kibocsátás csökkenése és az egészségügyi hatás közötti összefüggés vizsgálatára pedig még hosszú távú kutatások szükségesek.

A füst és a tűz híres költőinket is megihlette. Töltsd ki kvízünket, és derítsd ki, eltalálod-e, hogy melyik versidézet melyik költőnktől származik. A füstöt pedig hagyd meg az irodalomnak, helyette válassz füstmentes alternatívákat az élet mindent területén!

Melyik költő írta az alábbi sorokat? 

Kitalálod, melyik híres magyar költő versében található az idézet? Ha mind az ötöt felismered, akkor profi vagy!
Indulhat a kvíz 5 kérdéses játék
1. kérdés
„Reszketve, félve csak kiáltok: Tűz van! Tűz van! Tűz van!”
Ady Endre
Babits Mihály
József Attila
2. kérdés
„s mert kezdettelen, így hát végtelen - mi áll, vagy mozdul, minden névtelen, fü, fa, füst.”
Weöres Sándor
Petőfi Sándor
Szabó Lőrinc
3. kérdés
„Most a fövényen heverészek és füstölök és semmire se gondolok.”
Csokonai Vitéz Mihály
Kosztolányi Dezső
Arany János
4. kérdés
„Aztán újra a láng... a füst... a láng... a fűst... Könnyek sem tudják eloltani.”
Faludy György
Csoóri Sándor
Dsida Jenő
5. kérdés
„Gáz, gőz, füst és számos nemtudommi persze ide is elér...”
Tóth Krisztina
Szabó T. Anna
Fodor Ákos

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük