Ilyen hatással van az emberre, ha kutyát simogat: érdekes dolog történik az agyban
A tanulmány érdekes következtetésekre jutott.


- Robert Redford ezért utált Barbra Streisanddal együtt forgatni: még az intim jeleneteikhez is két alsót vett magára
- Pokorny Lia és Csányi Sándor fia már 19 éves: a zenész Misi helyes, mint az apja
- Frutti, Bedeco és Africana: emlékszel, mi volt ez a 8 régi élelmiszer?
- Azonnal töröld ezeket az alkalmazásokat a telefonodról: népszerűek, de nagy bajt okozhatnak
- 139 ezer forint jár évente: milyen betegségek esetén, és hogyan igényelhető a kedvezmény?
Újabb tudományos eredmények szerint egy társállattal való interakció ahhoz hasonló hatást vált ki, mint amikor valaki a barátaival tölti idejét. Egy tanulmány szerint a házi kedvencek simogatása ugyanazokkal az előnyökkel járhat, mint a szocializálódás emberekkel.
A kutatás eredménye újabb bizonyíték lehet arra, hogy egy házi kedvenc felbecsülhetetlen értékkel bírhat a mentális, lelki egészség szempontjából, és számos előnnyel járhat.
A kutyasimogatás hatása
Korábbi kutatások bebizonyították, hogy az agy prefrontális kérge aktív az emberi társas interakciók feldolgozásában, és kulcsfontosságú szerepet tölt be a szocializáció különböző aspektusaiban. Az a képesség, hogy valaki megértse, mit gondolhat egy másik személy, és az én megértése másokkal kapcsolatban egyaránt összefügg az agy e frontális részével. Éppen ezért a homloklebeny az emberek és állatok közötti interakciók hatásainak vizsgálatához is fontos terület.

A tanulmány résztvevői először igazi kutyákkal léptek kapcsolatba: egy 6 éves nőstény Jack Russell terrierrel, egy 4 éves Goldendoodle nősténnyel és egy 4 éves Golden Retrieverrel. Ezután plüss játékoroszlánnal folytattak interakciót, aminek belsejében forró vizes palack volt, hogy szimulálja egy igazi állat testhőmérsékletét és súlyát.
Mialatt a résztvevők a valódi állatokkal voltak fizikai kontaktusban, a kutatók megmérték a frontális lebenyben lévő véroxigén szintjét. Ezután ugyanezt mérték az Oroszlán nevezetű plüss simogatásánál. A tanulmány nagyobb aktivizációt mutatott ezen a szocializációval kapcsolatos agyterületen, amikor az alanyok igazi kutyákkal kommunikáltak, összehasonlítva azzal, amikor a játék állattal folytattak interakciót.
A kutatók szerint az állatokkal való érintkezés érzelmileg fontos. Az ilyen jellegű kutatások rámutatnak arra is, hogy az állatok közelsége mennyire értékes a társadalomban kiszolgáltatott emberek számára. Sokan vannak, akiknek lehetőségei a rendszeres társas érintkezésre beszűkülnek, mint például az idősek, a kognitív differenciával küzdők vagy a hajléktalanok.
- Az állatok bevonása a terápiás intervenciókba ígéretes szemléletmódnak bizonyulhat, amikor az érzelmi részvétel és a figyelem javítása a cél - magyarázták a kutatók.
Az eredmények végső soron azt mutatják, hogy az ember kutyájával töltött ideje ugyanolyan jó lehet érzelmileg, mintha más emberek társaságában lenne, és ezt az agyi aktivitás mutatja meg a legjobban.
8 kutya, aki nagyon vicces helyzetbe került
Ezek a kutyák nemcsak meglepték, hanem alaposan meg is nevettették gazdáikat.
Képek forrása: Getty Images