Okosabbak a kutyák, mint hittük: bámulatos képességüket fedték fel magyar kutatók

A kutyák tudatában vannak cselekvéseiknek egy új kutatás szerint.

Kutyák emlékezete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kutyák képesek visszaemlékezni az általuk korábban végrehajtott tevékenységekre, vagyis tudatában vannak bizonyos cselekvéseiknek, derül ki az ELTE Etológia Tanszék kutatóinak a Scientific Reports című folyóiratban publikált legújabb kutatásából.

Az Etológia Tanszék pénteki közleménye szerint a visszaemlékezésben és a műveletek ismételt végrehajtásában az úgynevezett epizodikus memória játszik fontos szerepet.

A kutyák is emlékeznek a cselekedeteikre

Az epizodikus memória az olyan múltbeli események visszaemlékezésére való képesség, amikor az alany nem tudja előre, hogy a későbbiekben szüksége lesz az adott történés felidézésre. Ha például valaki megkérdezi, mivel telt a hétvégénk, a válaszadáshoz fel kell idéznünk az aznapi tevékenységeinket lépésről lépésre, hogy összeálljon az eseménysor.

Embereknél az ilyen típusú memóriát az öntudattal hozzák összefüggésbe, hiszen visszaemlékezéskor az alany mentális időutazást tesz, amelynek során az elméjében újrajátssza az eseményeket, korábban átélt személyes élményeit. A vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a kutyák is képesek reprezentálni és emlékezni saját cselekedeteikre.

Így zajlott a kísérlet

A vizsgálat során egy speciális tréning keretében a kutatók tíz kutyát képeztek ki arra, hogy parancsszóra ismételjék meg előző akciójukat. A gazda egy, a kutya számára már ismert parancsszót adott ki, például kérte, hogy ugorjon egyet, majd kiadta a megismétlésre vonatkozó utasítást, amire a kutyának újra ugrania kellett.

- Azzal, hogy a különböző teszthelyzetek során olyan tevékenységek ismétlésére utasítottuk a kutyákat, amelyeket eddig nem tanultak, lényegében az "Emlékszel arra, hogy mit csináltál az előbb?" kérdést válaszolták meg - fogalmazott Claudia Fugazza, a vizsgálat vezető kutatója. A tréning során ezt a módszert alkalmazták a kutyák számára már előzőleg ismert más cselekvések esetében is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Azért, hogy vizsgálhassák a kutyák saját akcióikra vonatkozó epizodikus jellegű memóriáját, a kutatók megnézték, hogy képesek-e megismételni saját cselekvéseiket olyan mindennapi helyzetekben is, amikor nem kaptak semmilyen előzetes parancsszót, így nem várták az ismétlésre való utasítást sem.

Egy hasonló, szintén a kutyák számára váratlan helyzetben néhány új tárgyat mutattak be nekik - egy plüssjátékot, egy állatszobrocskát, egy ládát és egy játékbabát -, amíg a gazdájukkal sétáltak. - Arra számítottunk, hogy a kutyák megvizsgálják, és valamilyen cselekvést végeznek a tárgyakkal, amire később emlékeznek majd, mikor arra kérik őket, hogy ismételjék azt meg - magyarázta Pongrácz Péter etológus, a tanulmány egyik társszerzője.

A tesztek során a kutyák 70%-os sikerrel emlékeztek, és ismételték meg sikeresen az előző cselekvésüket, amikor az Ismét! parancsszó azonnal elhangzott a spontán akció után. Amikor a parancsszó késleltetéssel érkezett, a kutyák sikeressége fokozatosan csökkent, de még egy óra elteltével is 30-40% között maradt.

- Mivel a kutyák nem várták a parancsszó elhangzását, így nem volt lehetőségük előzetesen kialakított és megerősített válaszra. Hiszen ezek a spontán cselekvések nem voltak tréningezve, így az epizodikus jellegű memóriájukra kellett, hogy támaszkodjanak - mutatott rá Pogány Ákos etológus, a tanulmány másik társszerzője.

Miklósi Ádám, az Etológia Tanszék vezetője, aki szintén társszerzőként jegyzi a tanulmányt, kiemelte, hogy a kutatás elsőként bizonyította, hogy a kutyák tudatában vannak cselekvéseiknek, fontos előrelépést téve az önreprezentáció komplexitásának és evolúciójának megértésében.

- Sőt, talán ez a kutyákról való gondolkodásunkon is változtat, hiszen már tudjuk, hogy képeznek mentális reprezentációkat az aktuális cselekvéseikről, így, legalábbis bizonyos mértékig, tudatában vannak annak, hogy mit csinálnak - hangsúlyozta Miklósi Ádám.

Fotók: Getty Images

Oltári vicces büntetést kapott a rosszalkodó kutya

Vannak olyan napok, amikor a kutyák vagy cicák okoznak fejfájást a gazdiknak, hiszen a legtöbb házi kedvenctől nem áll távol a rosszalkodás. Erre válaszul egy remek módszert találtak ki az internetezők.

Oltári vicces büntetést kapott a rosszalkodó kutya - Imádja az internet

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük