A kutyák többet értenek az emberi beszédből, mint hittük: az ELTE kutatói állítják
Magyar kutatók szerint a kutyák több emberi szót értenek az eddig véltnél.
Amint egy kutya a gazdijához kerül, a gazdi beszélni kezd hozzá. Ismerkedik vele, épp úgy szól hozzá, mintha egy másik emberhez szólna, és, mint kiderült, a kutya többet is ért belőle, mint sokan gondolnák.
Nemcsak azt érti, mit mond az ember, de arra is kiterjed a figyelme, hogyan mondja azt - ezt állítják magyar kutatók.
Az ELTE kutatása
Az ELTE kutatói, Andics Attila és kollégái 13 családban élő kutya - többnyire border collie-k és golden retrieverek - bevonásával végeztek érdekes vizsgálatot. A kutyákat először is megtanították MRI-gépben ülni, hogy figyelemmel követhessék agyi aktivitásukat, ám fontos megemlíteni, hogy a kutyák szabadon elsétálhattak a gépből, amint megunták a vizsgálatot.
A kutatók különféle dicsérő szavakat, utasításokat mondattak a gazdikkal felvételre, több különböző hangszínen, és a felvételeket használva megfigyelhették, hogy a különböző szavak különböző módon való hallása hatására milyen agyi aktivitást mutatnak a kutyák.
Az eredmények szerint a kutyák agya másképp reagált akkor, ha egy adott szót pozitív, és másként, ha negatív hangon mondtak a gazdik. Agyuknak az a része, mely a jutalmazás területe - etetés vagy pozitív figyelem esetén is ez aktivizálódik -, akkor mutatott aktivitást, amikor egy adott dicsérő szót pozitív hangon hallottak a kutyák. Ha ugyanezt a dicsérő szót negatív hangszínen mondták a gazdik, a szó jelentése ellenére nem aktivizálódott a szóban forgó agyterület.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutyák tehát képesek a szó jelentéséhez az intonációt is párosítani. Ha ezek nem illenek össze, akkor a dicsérő szó mit sem ér. Hasonlóan kombinálnak, mint az emberek: értik, mit mondanak nekik, de azt is értelmezik, hogyan mondják azt. A kettőt párosítva fordítják le magukban a hallottakat.
Mutatjuk a világ legöregebb állatait: 507 és 392 éves állatok vezetik a listát
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!