Nemi erőszak, rablás és csonkítás - 3 döbbenetes szokás
Egyes rituális szokások különösnek tűnhetnek, pedig nem csak a civilizálatlan népekre jellemzőek.
A máglyahalál, a kiátkozás és a különböző csonkítások szinte mindennaposak voltak a középkorban. A világ azóta sokat fejlődött: az évszázadok alatt egyre nagyobb hangsúly helyeződött az emberek jogaira és azok védelmére, valamint a különböző átkok és rontások jelentősége is háttérbe szorult.
Ennek ellenére számos primitív és civilizált nép ragaszkodik a mai napig olyan szokásokhoz, amelyek igen különösnek vagy barbárnak tűnhetnek az európai ember számára.
Diéta, fekvés és vajúdás - az apának is
Számos bizonyíték utal arra, hogy a couvade korábban Angliában, Macedóniában, Szerbiában, Spanyolországban és a balti államokban is jellemző szokás volt.
Manapság elsősorban az ázsiai népek körében él a hagyomány, mely szerint az apának is részt kell vennie a szülésben, hogy távol tartsa a rossz szellemeket, és megóvja ezzel az anya és a születendő gyermek egészségét.
A couvade-nak megfelelően egyes indiai népcsoportoknál az apának az első szülési fájdalmak megjelenésekor el kell vonulnia egy besötétített szobába, és betakarózva kell várnia, hogy a megszületett gyermeket mellétegyék. Szintén Indiában szokás az is, hogy a gyermek születése után az apa közel egy hónapig csupán főtt rizst ehet, nem dohányozhat, nem ihat alkoholt, és minden más serkentő szertől is távol kell tartania magát. A gyermek születését csak ezután ünnepelheti meg társaságban.
Máshol a vajúdás ideje alatt az apa is csak olyan kímélő táplálékot fogyaszthat, mint az anya, a terhesség ideje alatt pedig semmi mást nem csinálhat, csak dolgozhat. A szüléskor együtt jajgat az anyával, és ő marad otthon a gyermekkel is az első időszakban.
Hullámosra reszelt fogak, mesterségesen torz fogsor
A testcsonkítás egyik igen különleges módja a fogak formára reszelése, illetve a fogsor mesterséges eltorzítása. A szokás a mai napig él számos civilizálatlan, bennszülött népcsoportnál, okai azonban területenként és népenként eltérőek.
A Borneo szigetén élő dajákok például fogaikat fűrésszerűen hegyesre csiszolják, ezzel utánozván a törzs állattetemének fogazatát. A Kongó közelében élő bennszülöttek szintén csiszolással formázzák a fogaikat, ők azonban nem hegyesre, hanem hullámosra reszelik a fogak élét a törzshöz tartozás jeléül. Polinéziában ezzel szemben a fogcsonkítás a gyász jele, ahogy a Nílus környékén élő bennszülöttek között a fogak kiverése szolgál erre a célra.
A primitív népek többségénél a fogcsonkítás mégis a test díszítésének egyik eszköze. Egyes - Borneo szigetén élő - népek, illetve korábban néhány Fülöp-szigeteki törzs tagjai oly módon díszítették magukat, hogy különböző formájú lyukakat véstek a fogaik közé, majd az így keletkezett réseket arannyal töltötték ki. A fogak torzítását, csonkítását ott, ahol a test díszítésének célját szolgálja, a pubertáskor elején végzik el a fiúkon és a lányokon - általában a testdíszítés minden más módon történő elvégzésére is ekkor kerül sor.
Házasság rablással és erőszakkal
Míg Európában és a nyugati országokban a házasság a nők egyik legnagyobb vágya, addig Ruandában felér egy rémálommal. A civilizált társadalmakban elfogadott ismerkedés és udvarlás helyett ugyanis itt a mai napig bevett szokás az erőszakos feleségszerzés.
A férfiak sok esetben úgy szereznek maguknak házastársat, hogy szó szerint a magukévá teszik a kiszemelt nőt: elrabolják, majd megerőszakolják. Mivel a szüzességét elvesztett nő igen kevés eséllyel találna párt magának - arról nem is beszélve, hogy védekezés hiányában az erőszakos közösülés során teherbe is eshet -, kénytelen hozzámenni a férfihoz.
A férfi a közösülést követően felkeresi a nő családját, és formálisan elnézést kér a tettéért, majd kifizeti a nőt a családnak. A fizetőeszköz a mai napig néhány tehén vagy kecske, ritkábban pénz vagy más vagyontárgy. A frigyet többnapos ünnep keretében erősítik meg, és teszik hivatalossá.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A nemi erőszak és az emberrablás büntetendő cselekedetnek minősül Ruandában, a menyasszonyrablást azonban a mai napig nem tiltották be, ahogy a családon belüli erőszak is legális a ruandai törvények szerint.
OLVASD EL EZT IS!
- nők
- vallás