A lengyel utcai művész, NeSpoon gyönyörű, aprólékosan kidolgozott csipkegraffitijei egyre nagyobb figyelmet kapnak.
Olyan népszerű lett egyedi stílusa, hogy még egy múzeum is megbízta azzal, hogy rajzolja tele a külső falaikat mintáival.
Utcai csipkefestő
A Franciaország északi részén található Calais városa valaha a csipkekészítés bölcsője volt. A 19. század elején brit csipkemesterek ide menekültek a szigorú szabadalmi adók elől. Ennek köszönhetően közel 40 ezren dolgoztak a kis településen található csipkeüzemben. Calais színes történelme miatt tökéletes helynek bizonyult Nespoon számára, hogy elkészíthesse egyik bonyolult csipkefestményét.

A művész munkái tervezésekor mindig helyi csipkemintákat vesz alapul, melyet jelen esetben a múzeum archívumában könnyűszerrel megtehetett. Csak a bőség zavara jelentette az egyetlen problémát, végül egy 1894-es mintára esett a választás.
Fotó: NeSpoon

Mivel a 19. századi csipkeüzem helyén áll a Cité de la Dentelle et de la Mode divat- és csipkemúzeum, a tehetséges nő részletesen kidolgozott munkája híven tükrözi a hely egykori emlékét.
Fotó: NeSpoon

Abban az időben, amikor még csipkegyárként használták, az egész kerület eköré épült. Fénykorában nyolcvan szövőszéket birtokolt a hatalmas telep, melyek használatának tökéletes elsajátítása akár 12 évet is igénybe vehetett, mivel egyszerre 11 ezer szálat vezéreltek. Ezek közül a legtöbb még mindig megtekinthető a múzeumban.
Fotó: NeSpoon

Nespoon folyamatosan alkotja változatosabbnál változatosabb anyagokból és helyeken csipkemunkáit, és tapasztalatai szerint a számára igen kedves mintázatok már nem a "nagymama" stílust képviselik.
Fotó: NeSpoon

- Tíz éve foglalkozom csipkemotívumokkal, és egyre nagyobb érdeklődést tapasztalok irántuk - mondja a művész a
My Modern Met oldalon. - Eleinte olyan nagyis érzete volt a dolognak, de ma már sok országban találkoztam olyan lányokkal, akiket érdekel ennek a hagyománya, ami örömmel tölt el.
Fotó: NeSpoon

- Remélem, hogy az alkotásaim kicsit más szemszögből mutatják meg a csipkéket, és segítenek életben tartani ezt a mesterséget - tette hozzá.
Fotó: NeSpoon
(Slideshow és ajánlóképek forrása: Nespoon / Instagram, Facebook, behance, borítókép forrása: Getty Images Hungary)