Nem vagy elég okos az egyetemhez? A kormány ezt is megoldja
Klinghammer István átalakítaná a felsőoktatási rendszert. Legalul lenne a közösségi főiskola.
- A ’80-as évek legmenőbb trendje volt, és visszatért a feledés homályából: a válltömés felemelkedése és ragyogása »
- 6 lépés, ami profi szintre emeli a nyári hajápolást: így előzd meg a töredezést és a szénaboglya-effektust »
- A 73 éves Vera Wang elképesztő módon viseli a merész darabokat: a 3 legextrémebb szettje az elmúlt évekből »

- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
- Ki volt Az arany ember szerelme Jókai művében? Kvíz a kötelező olvasmányokból
- Dobó Kata 25 év után felvette a zöld miniruhát: A miniszter félrelépben láttuk rajta először
- Felismered, melyik magyar városban készült a fotó? 9 kérdéses kvíz, hogy próbára tedd a tudásod
- Mit jelent, ha a másik karba teszi a kezeit veled szemben? Testbeszédkvíz
Piramisrendszer a felsőoktatásban
A felsőoktatásért felelős államtitkár, Klinghammer István a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta, hogy átalakítanák a felsőoktatási intézmények struktúráját.
Ezzel az új felépítéssel létrejönnének a közösségi főiskolák azon diákok részére, akik az egyetemi szinthez bizonytalan tudással rendelkeznek, ugyanakkor van bennük elég szorgalom a továbbtanuláshoz.
A közösségi főiskolán kétéves lenne a képzés, és felsőoktatási szakképzést adna a hallgatónak – mondta el Klinghammer. Szerinte a közösségi főiskolák elvégzésével nagyon jó védőnő, falugazdász vagy óvónő lehet belőlük.
Elmondása alapján ez az intézménytípus lenne a piramis alja.
- Sajnos nálunk a szakképzés nagyon gyenge lábakon áll, alig van jelentkező, és semmiféle hírverést, népszerűsítő reklámot nem kap a képzés. Ha továbbtanulásról van szó, mindenki csak azt hangoztatja, hogy menjünk egyetemre. Ott meg aztán meghirdetünk mindenféle szakot, sok olyat is, amit nem igazol vissza a társadalom, és nem lehet vele elhelyezkedni. Rendezni kell ezt a helyzetet. – tette hozzá az interjúban.
Az államtitkár szerint ez több lépcsőben épülne fel. Az új struktúrában a nemzeti tudományegyetemek, mint a debreceni, pécsi, szegedi és a budapesti ELTE oktatnának sok szakot, sok karral, mesterképzéssel és doktori iskolával.
A következő lépcső az államtitkár által szakegyetemeknek nevezett intézményeknél, mint a Semmelweis, Műegyetem vagy a Miskolci Egyetem, fontos, hogy minőségileg ugyanezt a színvonalat képviseljék, de ezeknek nem kell annyi kar.
A főiskolákon viszont csak alapképzéseket folytatnának, hiszen ennek az intézménytípusnak az a dolga, hogy a közvetlen gyakorlati élet legkorszerűbb tudását a legmagasabb szinten adja át, nem pedig az, hogy az ismeretlenbe való tájékozódásra készítsen fel.
A piramis alján a közösségi főiskola helyzkedne el.
A tervekről azt mondta, szeptemberre az elvekkel megleszünk, megtörténik a felsőoktatási törvény módosítása, de ez még csak az irányok kijelölése lesz, a generális átalakításhoz két-három év kell.
OLVASD EL EZT IS!

- fizetés
- belföld
A kormány már megint megrövidítené a tanárokat

- belföld
- minisztérium
Közösségi munkához kötik az érettségit

- nagy-britannia
- egyetem