A kormány 3 éve női szemmel - 6 pontban

A legfőbb módosítások

Újra három év a gyes, zátonyra futott az abortusztabletta, a magzat pedig bekerült az alkotmányba.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Megkezdődött a harc a nőkért, hamarosan indul a kampány. Hat fontos változást gyűjtöttünk össze az elmúlt három évből.

Újra 3 év a gyes, feltételekkel

A Bajnai-kormány idején vezették be azt a szabályt, amely szerint a gyes időtartama nem lehet három év, csupán kettő, a második Orbán-kormány azonban a nyertes választás után szinte azonnal visszaállította a gyes hároméves időtartamát, bár feltételekkel. A gyeses kismama keresőtevékenységet a gyermek egyéves koráig nem folytathat, a gyermek egyéves kora után pedig heti 30 órát dolgozhat, illetve időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik.

A nők 40 év után nyugdíjba vonulhatnak

A kormány határozott arról is, hogy a nők 40 év szolgálati idő letöltése után nyugdíjba vonulhatnak. Mint a vg.hu megírta, csaknem százezer nő élt a 40 éves munkaviszony utáni nyugdíjba vonulás lehetőségével a jogszabály hatályba lépése óta eltelt két évben, számukat olyannyira alábecsülték, hogy a valódi kiadások tavaly 80%-kal meghaladták az előirányzatot.

Bekerült a magzat az alkotmányba

A kormány új alkotmányt is írt, melybe bekerült a magzati élet védelme. „A magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg” - áll az új alkotmányban, ami alapján be lehetne tiltani az abortuszokat, de a kormány megígérte, hogy ilyet nem csinál.

Az élettárs nem család

Az új alkotmány negyedik módosításával a kormány alkotmányos szintre emelte a családvédelmi törvény megsemmisített passzusát, amely az Alkotmánybíróság szerint túl szűkre szabja a család fogalmát. Az új alkotmány szerint a család  egyenlő a férfi és egy nő házasságával vagy az egyenes ági rokonsággal, illetve a családba befogadó, gyámságra épülő kapcsolatrendszerrel. Magyarul, az élettársak nem alkotnak egy családot, ahogy az élettárs korábbi házasságából született gyermeke sem a családja az új anyukának. Az alkotmány szerint legalábbis.

A második Orbán-kormány női tagjai

Nézegess képeket!

Elolvasom

Abortusztabletta

Furcsa véget ért a hazai abortusztabletta ügye. Megkapta a forgalombahozatali engedélyt, de a közkórházakban nem lehetett hozzájutni, és az OEP sem támogatta. Egyetlen helyen lehetett kapni, de ott is csak egy ideig. Csermely Gyula, a magánvállalkozás tulajdonosa a Népszabadság szerint azt mondta, azért szüntették be a tablettás terhességmegszakítást, mert a gyógyszer alkalmazhatóságával kapcsolatos politikai vitában eszközként használták intézményét.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Munkahelyvédelmi akcióterv

A kormány járulékkedvezményt adott a kismamákat foglalkoztatóknak. A gyermekgondozási díj folyósítását követően, illetve a gyermekgondozási segély és a gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt vagy azt követően foglalkoztatott munkavállalók után a foglalkoztatás első két évében a munkáltatói teher 28,5% helyett 0%, a foglalkoztatás harmadik évében 14%.

Ezt is szeretjük