Kopogó szellem vagy kattogó térdkalács?
Hiszel a misztikumban és az ősi titkokban? Nem mindig szabad!
Az emberek misztikumba és ősi rejtélyekbe vetett hitét a történelem során többször is kihasználták azok, akik ilyen formában kívántak előnyt kovácsolni maguk vagy épp egy általuk fontosnak tartott cél érdekében. A következő esetek a legnagyobb csalások közé tartoznak.
A kopogó szellem históriája: a Fox-nővérek csalása
A modem spiritiszta mozgalom állítólag az Egyesült Államokban kezdődött, nem sokkal azután, hogy a Fox család New York államba, hydesville-i új otthonába költözött. Két lány is volt a családban, a 14 éves Margaretta és a 11 éves Catherine. Hamarosan azonban kopogó zajok kezdték nyugtalanítani a családot éjszakánként.
Maggie és Katie észrevették, hogy, ha összecsapják a tenyerüket, akkor a tapsnak megfelelő számú kopogás visszhangja hallatszik, és a kopogás a kérdésekre igennel vagy nemmel válaszol. Mikor a lányok feltételezett képessége már helyi szenzációt keltett, Foxné elvitte őket a közeli Rochesterben élő, már férjnél lévő lányához, Leah-hez.
A lehetőségeket felismerő Leah átvette a lányok irányítását, és 1849-ben meg is tartották az első nyilvános bemutatót Rochesterben, majd az Egyesült Államok keleti partján is körútra indultak. New Yorkban számos kiváló polgárra mély benyomást gyakoroltak, annak ellenére, hogy a Buffalói Egyetem három professzorának véleménye szerint a lányok térdízületük mozgatásával idézték elő a hangokat.
A kopogó szellem elharapózó őrületté vált az Egyesült Államokban. A Fox-nővérek viszont hamarosan saját hírnevük áldozatává váltak. 1855-re mindketten alkoholisták lettek.
Maggie vakbuzgó katolikus lett, Katie pedig időnként még folytatta a bemutatókat. A két lány csak 1888-ban jelent meg ismét együtt a nyilvánosság előtt New Yorkban, amikor Maggie egyértelműen csalásnak minősítette a spiritizmust. Bemutatta azt is, hogy lábaival hogyan idézte elő a kopogó hangot, és azt is elmondta, hogy bemutatóik során Leah testbeszéddel jelzett nekik.
Háborús propaganda Nostradamus jóslataival: a Howe-dokumentumok
A második világháború propagandájának az úgynevezett fekete propaganda is szerves részét képezte, melynek részeként az Ellic Howe irányítása alatt álló egység a legkülönbözőbb hamisított dokumentumok készítésével foglalkozott.
Az egyik legnagyobb port kavart termékük a Nostradamus megjósolja a háború kimenetelét című, 124 oldalas brosúra volt, mely a 16. században élt francia asztrológus művének száz, németre lefordított szakaszát tartalmazza a megfelelő kommentárokkal, melyek arra utalnak, hogy Hitler bukása egyre közeledik.
A másik a Der Zenit című, hamisított, de valódinak látszó kereskedelmi hirdetéseket is közlő asztrológiai folyóirat volt, mely - többek között - arra utalt, hogy a szerencsétlen napokon nem lenne szabad engedni, hogy a német tengeralattjárók kihajózzanak a tengerre. Mr. Howe egysége nem kis szerepet játszott a D-Day, vagyis az 1944 júniusában meginduló európai partraszállás előkészítésében és a német csapatok harci szellemének aláásásában.
Szándékos antiszemita izgatás: Cion bölcseinek jegyzőkönyvei
A 20. század egyik leghírhedtebb politikai hamisítványa az úgynevezett Cion bölcseinek jegyzőkönyvei volt. Először 1903-ban, a Znamja című orosz újságban, majd Szergej Nilusz 1905-ben kiadott könyvében jelent meg. Nilusz állítása szerit a jegyzőkönyvek az 1897-es első cionista kongresszuson készültek Franciaországban.
Az erőszakos, izgató hangvételű szövegek a zsidók és a szabadkőművesek terveit tartalmazták a keresztény civilizáció megrontására és egy világállam létrehozására. A huszadik század első éveiben az antiszemita indulatok hullámai magasra csaptak Oroszországban, és a Jegyzőkönyveket fennhangon olvasgatták fel az orosz templomokban. Szövegüket német, francia, angol és más nyelvekre is lefordították, és ezek váltak minden idők legszélesebb körben olvasott antiszemita írásaivá.
Philip Graves, a londoni Times tudósítója azonban bebizonyította, hogy a jegyzőkönyvek hamisítványok. Kimutatta hasonlóságukat a Maurice Joly francia ügyvéd által 1864-ben írt szatírákkal, melyek a 18. századi francia politikai filozófus, Montesquieu és a 15. században élt olasz író, Niccolo Machiavelli között a pokolban zajlott párbeszédek formájában íródtak. Kiderült, hogy a Jegyzőkönyvek forrása Pjotr Rucsovszkij, az orosz titkosrendőrség külföldi részlegének vezetője volt. Egy amerikai történészekből álló bizottság 1942-ben vizsgálta meg alaposan a Jegyzőkönyveket. Megállapította, hogy eredetiségének kérdése fel sem merülhet.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk Brian Innes Csalók és hamisítványok című könyve alapján készült, mely az Athenaeum Kiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- csalás
Idegen civilizáció maradványa: hatalmas szenzációt keltett az óriástetem
- történelem
- gyilkosság
Nem ő gyilkolt: részeg tanú alapján ítélt a bíróság
- történelem
- tudomány