Idegen civilizáció maradványa: hatalmas szenzációt keltett az óriástetem

Az egész világ a csodájára járt, csak később derült ki, hogy csalás volt.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

1868 tavaszán a New York állambeli Binghamtonban élő egyszerű szivarkészítő, George Hull meglátogatta az iowai Acklecben élő nővérét. Egy este hallotta, hogy egy tüzes hangú prédikátor Mózes első könyvéből idéz: abban az időben óriások éltek a Földön. Későbbi elmondása szerint az idézet egész éjszaka nem hagyta aludni - másnap pedig megváltozott az élete.

Különös tetem a kőfejtőből

George Hull a Fort Dodge melletti kőfejtőben bukkant rá másnap egy 365x120x55 centis, tömör alabástromtömbre. Bár a kőtömb több mint két tonnát nyomott, Hullnak több szekér segítségével sikerült elszállítania Chicagóba.

Edward Burghardt kőfaragó telepén a kőtömb aztán egy hatalmas, kopasz, de különben teljesen ép férfiszoborrá alakult. Kicsavarodott testtartása mintha arra utalt volna, hogy hatalmas kínok között halt meg. A fej megmintázásához maga Hull állt modellt. A kőtömbben végighúzódó sötétebb vonulatok az emberi test ereit idézték, és bőrén acéltűk és fakalapács segítségével a pórusokat is sikerült kialakítani. Hull ezt követően - hogy idősebbnek látsszék - kénsavval kezelte a szobrot, majd egyik unokatestvére, William Csikkes Newell tanyájára szállította.

A tanya egy Cardiff nevű falucska mellett, a New York államban lévő Syracuse-tól mintegy 20 kilométernyire volt. Newell és Hull két másik ember segítségével, titoktartást fogadva, az istálló mögött egy sekély sírgödörbe temette a szobrot, és majdnem egy évre magára is hagyta.

Szerencsés egybeesés

A terv szerint Newellnek embereket kellett hozatnia a tanyára, hogy kutat ássanak neki, és hagyni kellett őket, hogy a szobrot is megtalálják. Közben viszont egy másik szerencsés lelet is felszínre bukkant a környéken. Egy másik farmer alig másfél kilométernyire, szántás közben régi csontokat fordított ki a földből, melyeket a Cornell Egyetem tudósai eredeti kövületeknek minősítettek. A színpad tehát már készen is állt a cardiffi óriás feltámadásához.

Megbabonázott tömegek

A kútásók 1869. október 15-én, egy pénteki napon megtalálták és kihantolták a szobrot. Híre futótűzként terjedt el a környéken: egy héten belül még New York Cityből és más távoli városokból is tömegestől csődültek az emberek a helyszínre. Newell ezután nemcsak mutogatta a leletet, hanem előadásokat is kezdett tartani az óriás felfedezéséről.

- Ahogy az ember ránézett - írta az egyik riporter, - nem tudott szabadulni az érzéstől, hogy valami idegen, hatalmas és felsőbbrendű lényt lát. Az összegyűlt tömeget mintha megbabonázták volna. Nem volt semmi komolytalankodás.

Egy hónap elteltével az óriást Syracuse-ba szállították és kiállították. Tekintélyes tudósok vitatkoztak arról, hogy egy ősi szoborról vagy egy megkövesedett emberi testről van-e szó. Még a híres esszéíró, Ralph Waldo Emerson is megállapította: döbbenetes, kétségkívül valódi, megkövesedett emberi lényről van szó. Dr. Oliver Wendell Holmes, a kitűnő bostoni anatómus viszont valami olyasmit csinált, ami eddig még senkinek sem jutott az eszébe: lyukat fúrt az óriás bal füle mögé, de ott csak tömör követ talált, megkövesedett agyvelőnek nyoma sem látszott.

Kemény Muldoon, a testvér

A cardiffi óriás már nem számított őskövületnek. A sajtó is kezdett alaposabban utánajárni a történetének, és követte útját vissza, egészen Chicagóig. Amikor pedig George Hull szembesült a tényekkel, nagyot nevetett, és mindent beismert. Szép kis vagyonka birtokában és a közönség hiszékenységétől felbátorodva úgy döntött, tökéletesíti első kísérletét.

Kőőrleményből, agyagból, csontokból, vérből és húsból szobrot készíttetett, amit aztán több hétig egy kemencében égettetett. Az alakot egy William Conant nevű ember segítségével temette el 1877-ben, aki fiával együtt néhány hónappal később kiásta a mintegy 2,7 méteres megkövesedett testet. A lapok a kor egyik híres, erős embere után hamarosan Kemény Muldoon-nak kezdték becézni.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

- A szobor eredetiségével kapcsolatosan kérdés sem merülhet fel - írta a denveri Daily Times. - Az idő vasfoga nyomokat hagyott a szobor anyagán, és megtalálásának körülményei is teljesen kizárják az idétlen cardiffi óriással kapcsolatos csalás megismétlődését. Hogy mekkorát tévedtek, az csak öt hónap elteltével derült ki, amikor, miután a szobrot New York City-ben is kiállították, Hull egyik hitelezője mindent elmesélt a New York Tribune-nek.

Fotók: listverse.com, blogawiki.com, answers.com.

Cikkünk megírásában Brian Innes Csalók és hamisítványok című könyve segített.

Ezt is szeretjük