Recept nélkül árulták a kokaint a gyógyszertárban: gyerekeknek cukorkát is készítettek belőle
A kokacserje hatóanyagát 1855-ben izolálták.

- 2 dolog, ami nélkül gyorsan elveszíti feszességét az arcbőr: így lassíthatod a kollagén és az elasztin csökkenését »
- Csodás divatfotókon a ’90-es évek és napjaink szupermodelljei: együtt mutatják be az újdonságokat »
- A Super Bowl történelmének legemlékezetesebb divatpillanatai: Jennifer Lopez és Shakira abszolút elvitték a show-t »

- Lovas Rozi ritkán látott férjével: János ilyen jóképű pasi
- Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
- Melyik magyar város vasútállomása van a képen? 8 kérdés, ami sokakat zavarba hoz
- Ez a hét nő viselhet fehéret a pápa előtt - Másoknak tilos ilyenben találkozni vele
- Ennyi lépést kéne megtenni naponta a stroke ellen 60 éves kor felett
A Dél-Amerikából származó kokacserje fájdalomcsillapító, energetizáló, éhségcsökkentő hatása már időszámításunk előtt ismert volt. Az indiánok vallási szertartások során fogyasztották a növény leveleit.
Később az orvostudomány is felismerte a kokacserje fájdalomcsillapító hatásában rejlő lehetőségeket, ám azzal még sokáig nem voltak tisztában a tudósok, hogy mennyire addiktív és veszélyes anyaggal állnak szemben.
Kokainos cukorka fogfájásra
A kokacserje hatóanyagát, a benzoil-ekgonin metilésztert 1855-ben izolálta Friedrich Gaedcke német kémikus. Ezt követően széles körben elterjedtté vált alkalmazása a gyógyítás terén. Használták szemészeti műtéteknél, majd orr- és torokműtétek során. Sőt egyes országokban orrmelléküreg-műtéteknél a mai napig engedélyezett a kokain mint fájdalomcsillapító,
Az 1900-as évektől pedig már gyógyszertárakban is kapható lett: a szénanáthától kezdve az emésztési zavarokon át a depresszióig egészen sokféle panaszra volt kapható receptre a kokain, sőt akár recept nélkül is. 1885-ben Amerikában megjelent a patikákban egy gyerekeknek szánt, kokainos fogfájás elleni cukorka is.

A fájdalomcsillapító édességet mindössze 15 centért árulták. Mindez abban az időben történt, amikor még a kóla is tartalmazott kokaint: 1903-ig egy pohár Coca-Colában nagyjából kilenc milligramm kokain volt. Ezt követően azonban már csak kokainkivonás utáni kokaleveleket használtak a kólasziruphoz.
Köszönhetően a kokain kedvező árának - 1gramm alig 25 cent volt a századfordulón -, becslések szerint 1902-re már 200 ezer kokainfüggő élt az Egyesült Államokban. Elsőként nagyrészt orvosok és gyógyszerészek szoktak rá a szerre, majd a függőség terjedésének felismerésével lassan korlátozták a szer használatát. 1961-ben egy nemzetközi egyezmény tiltotta be rekreációs célú alkalmazását világszerte.
Házi megoldások fogfájásra
Bár a kokainnál kevésbé erős, de nem is addiktív természetes szereket ajánlunk a következőkben - ha hétvégén törne rád a fogfájás.
Képek: Getty Images Hungary