Hogy nézett ki valójában Kleopátra, és mi igaz a köré szőtt legendákból? 5 érdekes tény az életéről

Kleopátra csupa misztikum: külseje és a róla szóló történetek erős, drámai és titokzatos nőként festik le az ember képzeletében.

Kleopátra érdekességek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

1963-at írtak, amikor az Elizabeth Taylor főszereplésével forgatott Kleopátra című film meghódította a világot. Minden idők egyik legdrágább alkotása volt, és minden idők egyik legkarizmatikusabb színésznője alakította benne Egyiptom utolsó fáraóját.

A filmsiker nemcsak a színész- vagy alkotói gárdának volt köszönhető, hanem annak is, hogy a titokzatos, szépségéről messze földön híres uralkodó életébe, Marcus Antoniusszal való szenvedélyes szerelmébe engedett bepillantást. Az emberek számára Kleopátra, azaz VII. Kleopátra Philopatór (i. e. 69 - i. e. 30) mindig is titokzatos jelenség volt, és maradt is a mai napig. Nincs is, aki ne kapná fel a fejét neve hallatán, ha bármilyen különlegességet, érdekes legendát hall róla. A legnagyobb kérdés mind közül talán az lehet emberek számára, hogy milyen lehetett, és valóban olyan igéző volt-e a szépséges Kleopátra arca: noha számos képmás maradt fenn róla akár szobrok formájában, akár freskókon vagy pénzérmékre verve, sokkal megfoghatóbb képet nyújtanak az ezek alapján készített modern, digitális rekonstrukciók.

Milyen volt Kleopátra?

A következőkben két különleges rekonstrukciót mutatunk be, majd öt további érdekességet is mesélünk az uralkodóról.

Kleopátra két ókori megjelenítése: balra egy egyiptomi, i. e. 51-30 közötti szoborfej, jobbra pedig egy feltehetően posztumusz ábrázolás Herculeaneumból, az i. sz. 1. századból. De milyen lehetett valójában?
Tehetséges grafikusoknak hála, ma már több olyan élethű rekonstrukció is létezik Kleopátráról, mely sejteti arcvonásait. Ezt a jobb oldalit Alessandro Tomasi készítette, a balra látható, i. e. 46-44 között Rómában készült képmás alapján.
Ez a másik rekonstrukció M. A. Ludwig munkája. Vajon tényleg így nézhetett ki Kleopátra?
Azt, hogy milyen is volt valójában, nehéz lenne biztosan megállapítani, életéről azonban számos legenda és érdekesség ismeretes. Az egyik szerint Kleopátra szamártejes fürdővel ápolta szépségét, ám erre nincsenek bizonyítékok. Sőt, a történészek szerint a tejes fürdő szokását egy későbbi római császárnő, Poppaea Sabina vezette be. A képen az őt alakító Liz Taylor látható a Kleopátra című filmben.
Fotó: 20th Century Fox / Getty Images Hungary
Ami szépségápolási szokásait illeti, Kleopátra parfümjét viszont sikerült rekonstruálni: a Hawaii Egyetem kutatói egy korabeli parfümgyárból nyertek mintákat, és ennek segítségével alkották meg a fűszeres, mirha, olívaolaj és fahéj elegyéből kevert illatot. Mivel a korabeli nők ezt használhatták, kikövetkeztették, hogy bizonyára az uralkodónő parfümjét másolhatta az üzem, hiszen a nők ugyanazt szerették volna viselni, amit ő kedvelt. A festmény Wikimedia Commons Sir Lawrence Alma-Tadema alkotása, aki megörökítette az illatozva érkező Kleopátra és Antonius találkozásának napját.
Úgy mondják, Kleopátra gyönyörű volt, ám jóllehet, lelkében messze nem volt ártatlan. Roppantul motiválta az uralkodni vágyás, és hogy saját útját szabadabbá tegye, három testvére halálában benne volt a keze: XIII. Ptolemaioszéban,  XIV. Ptolemaioszéban és Arsionééban is.
Bár Egyiptom utolsó fáraójaként Kleopátrát szokták megnevezni, egy ideig Julius Caesartól született fiával, Cesarionnal (balra) közösen vezette a birodalmat. További három gyermeke Alexandrosz Héliosz (középen), II. Kleopátra Szeléné (jobbra) és Ptolemaiosz Philadelphisz voltak. Utóbbiról nagyon kevés a rendelkezésre álló információ.
Kleopátra halálának részletei nem egyértelműek. Bár a legenda szerint kígyómarás által lett öngyilkos, de ez nem bizonyított. A történetírók további verziókat jegyeztek: Plutarkhosz szerint mérget fésült a hajába, Sztrabón szerint mérgezett kenőcsöt kent magára. Misztikus halála mindenesetre ugyanazt a drámaiságot sejteti, amiről életének más részletei mesélnek. A festmény John Collier 1939-es munkája.

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük