Aranynyelvű múmiát találtak Egyiptomban: a túlvilágon Ozirisszel így tudott beszélni a hiedelem szerint

Különleges múmiára leltek Egyiptomban: szájában egy aranynyelvet találtak, melyet okkal helyezhettek oda eltemetői.

Arannyelvű múmia
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyiptom varázslatos földje nem egyszer okozott már fantasztikus meglepetéseket az ott munkálkodó archeológusok számára: most a Taposiris Magna nevű területen volt szerencséjük, ahol Ozirisz és Ízisz tiszteletére emeltek templomokat az ókori egyiptomiak.

A régészek, a Dominikai Köztársaságból érkezett Kathleen Martinez és csapata, nem kevesebb mint 16 sírt tártak fel az ásatások során. Az eltemetettek a Ptolemaida dinasztia idején vagy abban az időben élhettek, amikor Kleopátra után uralomra lépett a Római Birodalom, i. e. 304 és i. e. 30 között. Az egyik legérdekesebb lelet az a múmia, amelynek a szájában egy színaranyból készült nyelvet találtak.

Az aranynyelvű múmia

Az sajnos nem egyértelmű a szakértők számára, hogy mikor kerülhetett az aranynyelv az eltemetett illető szájába. Történhetett még életében valamilyen beszédprobléma miatt, de akár azután is, hogy meghalt.

Az aranynyelvű múmia.
Az aranynyelvű múmia.

Amennyiben a múmia a bebalzsamozása során kapta meg a nyelvet, amögött fontos hiedelem állhat a szakértők szerint: úgy gondolják, hogy a búcsúztatók azt remélhették, hogy az aranynyelv segítségével az elhunyt képes lesz Ozirisszel beszélni a túlvilágon.

I. e. 6. századi szobor Ozirisz isten fejéről.
I. e. 6. századi szobor Ozirisz isten fejéről.
Fotó: wikipedia.org/Brooklyn Museum

Ozirisz az egyiptomi hitvilág egyik legfontosabb istene. Feleségével, egyben testvérével, a termékenység- és anyaistennő Ízisszel, valamint a megújulást jelképező, sólyomfejű istennel, Hórusszal hármas egységet alkotnak. Ozirisz a túlvilág és a halottak istene, az elhunyt lelkek kegyelmes bírája. Ő adja az életet és a föld termékenységét, valamint megművelésének tudományát is az ő ajándékának tudják be az egyiptomi hitvilágban.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Taposiris Magna további érdekes leletei

A 16 múmia közül egy másik is felkeltette archeológusok figyelmét, ugyanis egy, csaknem a teljes testét elfedő halotti maszkot kapott. A maszk fejdíszben, mosolygó arccal ábrázolja az elhunyt ókori nőt.

A halotti maszk és további portrészobrok a területen eltemetettekről.
A halotti maszk és további portrészobrok a területen eltemetettekről.

A régészek több portrészobrot is találtak, melyek a területen nyugvókat ábrázolhatják. Jó állapotuknak köszönhetően sokat mesélnek a korabeli fejdíszekről és hajviseletről.

Két test mellett írott tekercsekre is leltek az ásatások során. Ezeken a szöveg mellett arany, Oziriszt ábrázoló díszítés is látható. Elemzésük és a terület további leleteinek vizsgálata jelenleg is folyik.

Tutanhamon családja

A következő cikkben bemutatjuk a világ legismertebb fáraójának rendhagyó családi fotóalbumát.

Íme, Tutanhamon családja: feltételezett lányait is megtalálták sírjában

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük