Abnormálisan felmelegedett a tengerparti homok: súlyos következményei lehetnek
A tudósok szerint az elmúlt négy évben majdnem az összes tengerpartokon kikelt egyed nőstény volt.
A szakértők szerint annyira megemelkedett a tengerpartok homokjának hőmérséklete, hogy a tengeri teknősök tojásai 31 Celsius-fok fölött kelnek ki, és nagyrészt nősténynek születnek. Ez a tengeri teknősök kipusztulásához vezethet, derül ki a Guardian cikkéből.
A tudósok szerint az elmúlt négy évben majdnem az összes tengerpartokon kikelt tengeri teknős nőstény volt.
Kipusztulhatnak a tengeri teknősök
A nőstény egyedek elszaporodása az egyre gyakoribb, globális felmelegedés által generált hőhullámoknak köszönhető, amelyek túlságosan felmelegítik a tengerparti homokot.
Az óceánügyi hivatal szerint, ha a tojások 27 Celsius alatt kelnek ki, akkor a teknősök hímek lesznek, ha pedig 31 Celsius fölött, akkor nőstények. Az e két hőmérséklet közötti tartományban vegyes nemű teknősök születnek.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hivatal úgy véli, hogy az éghajlatváltozás miatt fellépő hőmérsékletnövekedés veszélyes, sőt halálos keltetési körülményeket eredményezhet, amely hatással lehet a teknősök és hüllők populációjára.
Bette Zirkelbach a Florida Keysben található Teknőskórház vezetője azt nyilatkozta, hogy az elmúlt négy nyáron, amelyek egyébként a Floridában jegyzett legforróbb nyarak voltak, a tudósok nem találtak egyetlen hímnemű teknőst sem, csak nőstényeket. Ez a kiegyenlítetlen arány egyre jobban aggasztja a tudósokat, mert véleményük szerint ez az állatok teljes kihalásához vezethet.
Kihaltnak hitték az állatfajt, most felfedezték egy példányát: ő lehet az utolsó élő egyed
1906-ban a Kaliforniai Tudományos Akadémia kutatói befogtak (és kitömtek) egy óriási teknőst. A hím példány bebarangolta a Fernandina-szigetet, amely egyike a gyönyörű Galápagos-szigeteknek. A tudományban chelonoidis phantasticus néven ismert hüllőről azt hitték, hogy fajának utolsó darabja.
Kihaltnak hitték az állatfajt, most felfedezték egy példányát: ő lehet az utolsó élő egyed
A 2019-ben felfedezett teknősről most bebizonyították: valóban a kihaltnak hitt fajból származik.
ElolvasomBorítókép: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!