Keress sokat stressz és túlórák nélkül!
Mind a hiányszakmák, mind pedig a divatos állások között találni olyat, melyet kifejezetten nőkre szabtak.
Vitatott kérdés, hogy léteznek-e kifejezetten női szakmák. Tény azonban, hogy egyes szakmáknál kifejezett előny az érzékenység és a női nézőpont. Kétségtelen, hogy a nők ma már a hagyományosan férfias állásokban is jól megállják a helyüket, de akik nem kezelik olyan jól a stresszt, és kevésbé terhelhetők, azokat pár éven belül sajnos felőrli a napi hajtás.
Ritka fegyelmezett időbeosztással és mesteri szervezőkészséggel persze össze lehet egyeztetni a karrierépítést és a családi teendőket, de, ha rugalmas időbeosztásra és egy jól fizető, örömet okozó munkára vágysz, íme, néhány potenciális női szakma, mely előtted is nyitva áll!
Művészlelkeknek: lakberendező, dekoratőr, virágkötő
A kézügyesség, a stílus- és szépérzék ugyan fejleszthető, de, ha veleszületett képességed van az alkotáshoz, akkor a fenti szakmákat kifejezetten neked találták ki. Bár mind művészi jellegű, épp eléggé gyakorlatiasak ahhoz, hogy megélhetést alapozz rájuk.
A lakberendezést öt féléves OKJ-s képzés keretében tanulhatod ki, a dekoratőr és kirakatrendező szakot pedig két év alatt végezheted el. A gyakorlat megszerzése után az elhelyezkedés sem reménytelen, az állásportálok ajánlatai között gyakran felbukkannak a dekoratőr, látványtervező, divatos elnevezéssel visual merchandiser címszavak.
A dekoratőr szakoktatásról többek között a Magyar Iparszövetség Oktatási Központjának honlapján, a lakberendező kurzusokról pedig a Stílusház weboldalán találsz bővebb információt.
A virágkötő és virágdekoratőr szakma szintén népszerű, különösen, mióta nálunk is divatba jött az exkluzív esküvő- és partiszervezés. A mesterszintű virágkötészet térhódításának legfőbb bizonyítékai az egyre szaporodó különleges virágszalonok, mint az Artvirág, a Botanic, a Váci utcai Philanthia vagy a Starfleur üzletlánc. Virágművésszé két év alatt képezheted magad, de az OKJ-s bizonyítványnál fontosabb a jó referencia.
A tengerentúlon a legjobban fizető és ezért legkeresettebb női szakma a gyógyszerész, azt követi a pénzügyi vezető, az ügyvéd, a szoftverfejlesztő és az orvosi hivatás. Precizitást és határozott fellépést igénylő szakma mind, túlórával és jó adag stresszel megfejelve. A közeli Ausztriában ezzel szemben más a trend, az idén végzett lányok 70%-a kifejezetten női pályára lépett: többségük eladóként, irodai asszisztensként vagy fodrászként helyezkedett el. Kis hazánkban is hasonló a helyzet: az idei végzősök közül a legfrissebb adatok szerint minden eddiginél nagyobb arányban fordultak a női szakmák felé a fiatalok.
Elszánt szépítőknek: kozmetikus, sminkes, fodrász, stylist
A szépség és fiatalság örök divat, úgyhogy szépségszakemberekből sosem lehet elég. Nálunk kozmetikusból, fodrászból és sminkesből túlképzés van, mégis kevés az igazán jó szakember.
Sokan ugyanis abban a tévhitben élnek, a kétéves alapképzés elég a karrier és a vevőkör kiépítéséhez, pedig a naprakész szaktudáshoz folyamatos tréning és trendfigyelés is szükséges. Flegma arcok és kontár kezek közé egyik nő sem szeret kerülni, úgyhogy ehhez a szakmához különlegesen fontos a női beleérzés, a türelem, a lelkesedés és a jó kommunikációs képesség.
Ami az elhelyezkedést illeti, minden a mestereiden és persze a szorgalmadon áll vagy bukik. A fodrász és sminkes mesterfokozatig végig kell járnod a szakma stációit, de, ha sikerül egy jó gyakorlati helyet szerezned a nívós szalonok, szállodák vagy wellness-központok egyikében, fix állásra is jó eséllyel pályázhatsz.
Divatszakemberből és stylistból viszont végképp nincs túlkínálat, mivel maga a szakma is viszonylag új keletű, akárcsak a kurzusok. Amennyiben nem tartod rangon alulinak, hogy egy ideig asszisztensként forgolódj a nagyok mellett, a tanulópénzért cserébe idővel egy trendi, jól jövedelmező és rugalmas időbeosztású álláshoz juthatsz.
Konyhatündéreknek: szakács és cukrász
A sütés-főzés hobbi- és mesterszinten is felfutóban van manapság, köszöntően a főzőcsatornáknak, illetve az olyan hazai sikertörténeteknek, mint Stahl Judit sztárszakácsnői karrierje.
Ez az a terület, mely a legkönnyebben válik hobbiból jól jövedelmező megélhetéssé. Ha szeretsz a konyhában sürögni-forogni, szakácskönyveket bújni, saját receptet kreálni, egy kis tanulással akár hivatásoddá is teheted kedvenc tevékenységed.
A cukrászmesterséget kétéves OKJ-s kurzussal, iskolai és felnőttképzési rendszerben is kitanulhatod, szakácsnői bizonyítványodat pedig akár 10 hónap alatt is megszerezheted az EFEB tanfolyamán, ahol még uniós papír kiállíttatására is lehetőséged van. A cukrász-szakács szakma egyébként nem csupán külföldön, itthon is a hiányszakmák egyike. Tény, hogy komoly fizikai állóképességet követel, de legalább válogathatsz az álláslehetőségek közül, ami manapság igazi luxusnak számít.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A cukrásztanfolyamról a Szakképesítés.hu vagy a Képzésinfo.hu oldalon, a szakácsnői kurzusról pedig az EFEB oldalán találsz bővebb információt!
OLVASD EL EZT IS!
- munkahely
- kommunikáció
Apró trükkök, melyekkel karriert csinálhatsz
- testbeszéd
- állásinterjú
Ezen a 7 másodpercen múlik a jövőd!
- kínos
- munkahely