Ennyivel járnak jobban a képviselő kismamák, mint te
Rengeteg a különbség, hiányzik a jogi szabályozás, bár azt mondják, hogy nincs is szükség rá.
Ha egy nő gyermekvállalásra adja a fejét, számtalan dolgot át kell gondolnia. Vissza tud térni a szülési szabadság után a munkahelyére? Ha igen, akkor vajon négy vagy nyolc órában foglalkoztatják majd? Milyen juttatásokra számíthat a terhessége alatt, illetve azután? Mennyivel lesz kevesebb a havi nettója a tgyás, gyed alatt?
A képviselő kismamáknak ilyen problémája nincs, a magyar törvények nem rendezik ezt a kérdést, így munkájukat tulajdonképpen úgy folytathatják a szülés után is, mintha nem vállaltak volna gyermeket. A képviselő és a nem képviselő kismamákra vonatkozó különbségeket gyűjtöttük össze.
Védettség vs lemondás
A dolgozó anyák egyik legnagyobb kincse a munkahelyi létet tekintve a védettség, ami biztosítja számukra, hogy gyermekük három éves koráig ne kelljen munkahelyük elvesztésén aggódniuk. Ez idő alatt rendes felmondással nem bocsáthatják el őket, erre csak a 3 év lejárta után van lehetőség.
Míg a normál dolgozóknak automatikusan jár a védettség, addig a képviselő kismamáknak nem, ők bármikor elveszíthetik munkájukat: ha hibáznak, lemondhatnak, illetve lemondathatják őket, ha úgy hozza az élet. Helyzetük tehát e tekintetben elméletileg rosszabb, mint a normál kismamáké, viszont az is igaz, hogy a képviselőség még így is biztosabb állás, mint bármelyik másik. Egyrészt, mert a mandátum visszaadását csak nagyon ritkán, és nagyon nagy hiba esetén kényszerítik ki a választók, másrészt, mert a védettség intézményét is könnyen ki tudják kerülni a munkáltatók: ráveszik a kismamát, hogy közös megegyezéssel távozzon.
Egy képviselő megbízatása egyébként akkor szűnik meg automatikusan, ha az országgyűlés munkájában egy éven keresztül nem vesz részt.
Gyed vs teljes fizetés
A normál kismamák a szülés után három évig maradhatnak otthon, de ez nem kötelező, vissza lehet menni dolgozni, akár azonnal a terhesség után.
Erre viszont csak kevesen vállalkoznak, hiszen egy csecsemő rengeteg odafigyelést igényel. Bár a kismamaság első hat hónapjában a dolgozónak a szoptatás miatt naponta kétszer egy óra munkaidő-kedvezmény jár, az első hetekben még így is nehéz összeegyeztetni a munkát és a gyermekvállalást.
Azoknak, akik úgy döntenek, hogy nem mennek vissza azonnal dolgozni, kétféle juttatás jár: az első félévben tgyás, majd a gyermek kétéves koráig gyed, utána pedig további egy évig gyes.
A tgyás az átlagfizetés 70%-a, a gyed úgyszintén, ám az már egy maximalizált összeg: bármilyen magas is volt a kismama bére, legfeljebb a minimálbér kétszeresének 70%-át kaphatja meg gyedként. Gyesként 28 500 forint jár.
A képviselő kismamák a normál kismamákkal szemben szoptatási időkedvezményt nem kapnak az első hónapokban és később sem, viszont gyakran nem is végigdolgozniuk a napi nyolc órát. Parlamenti ülés hétfőnként, keddenként - esetenként szerdánként - van, ráadásul a vitákon nem is kell részt venni, a teljes bér kifizetéséhez elég csak a szavazás. Az is tény ugyanakkor, hogy a szavazások esetenként elhúzódnak, ami miatt azzal is számolni kell, hogy este hat helyett csak hajnalban ér haza a kismama.
Cserébe nekik nem kell a havi bevétel csökkenése miatt aggódniuk, mivel a normál kismamákkal szemben ők nem a bér 70%-ukat kapják, hanem teljes fizetést. Ez alól egy kivétel van, ha a képviselő a szavazások harmadáról hiányzik - ekkor fizetésének arányos részét megvonhatják. Erre viszont csak ritkán kerül sor, a hiányzásokat ugyanis a frakcióvezetők leigazolhatják, így tulajdonképpen kizárólag az ő jóindulatukon múlik, hogy lesz-e fizetésmegvonás. Selmeczi Gabriellának két kismamasága alatt egyetlen igazolatlan hiányzása sem volt.
A családtámogatás mindenkinek jár
A kismamákra vonatkozó szabályokban vannak azonosságok is: a képviselő kismamáknak ugyanúgy járnak a családtámogatások, mint a normál kismamáknak, a családi pótlékot például ők is automatikusan kapják.
Nem kell változtatás?
Miután lapunk megírta, hogy míg a normál kismamáknak gyes jár, addig a képviselőknek teljes fizetés, a Magyar Nemzetnek megszólalt a Magyar Köztisztviselők Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének főtitkára.
Fehér József a lapnak elmondta: a gyakorlat lehetővé teszi, hogy a kismamák teljes fizetést kapjanak, bár nincs olyan szabályozás, ami ezt feketén-fehéren kimondaná.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A főtitkár úgy vélte, a "szabályozás elgondolkodtató", de a gyakorlatot kell alapul venni, mely szerint a parlamentben kevés a női képviselő, a lehetséges szülések száma pedig elenyésző.
OLVASD EL EZT IS!
- politikus
- belföld
Selmeczi Gabriella milliókat kapott pluszban kismamaként
- imf
- pénzügy
Selmeczinek viccelődni van kedve a forinttal
- politikus
- belföld