A másnaposság ellenszerének hisszük, pedig valójában csak ronthat a helyzeten

Kutatók szerint a kávétól talán felébred az ember, de az alkohol lebontása nem gyorsul a szervezetben, épp ellenkezőleg.

Kávé másnaposság
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Időnként szinte mindenkivel előfordul, hogy kirúg a hámból, és egy-egy összejövetel alkalmával több alkoholt fogyaszt a kelleténél. A másnap azonban könyörtelen tud lenni, megszüntetésére pedig ahány ember, annyiféle különböző praktika létezik.

C-vitamin, aszpirin, sok víz és társai. Illetve ott vannak az állítólagos azonnal ható trükkök, mint a mozgás, a hideg zuhany, és persze a legkevésbé megerőltető mind közül: egy nagy csésze erős fekete kávé. Bár utóbbi a jelek szerint csupán legenda.

Mégsem jó a kávé másnaposság ellen?

Mary Claire O'Brian, a Wake Forest School of Medicine kutatója régóta vizsgálta az alkohol és a koffein kapcsolatát, kollégáival pedig legutóbbi kísérletük során arra jutottak, hogy senki sem lesz tőle józanabb, sőt, találkozásuk a szervezetben hosszú távon még kifejezetten káros is lehet.

O'Brienék kutatásában 130 ittas alanyt beültettek egy autós szimulátorba, ahol nem meglepő módon kiderült, hogy az alkohol komolyan befolyásolta a reakcióidejüket, így a legtöbben karamboloztak. A sofőrök képességein ráadásul a koffeinnel dúsított sör sem segített.

- A koffein hatására tovább ébren maradunk, ezért tovább tudunk inni. Egyszer egy rendkívül ittas fiatalember került be hozzánk, aki végül majdnem lélegeztetőgépen végezte. Azt mondta, Red Bullt és Jägermeistert ivott. Mikor megkérdeztem, miért, azt mondta, hogy tovább maradjak részeg. - A kutató a CNN munkatársának adott interjút a témával kapcsolatban.

Hogyan viszonyul a szervezet a koffeinhez és az alkoholhoz?

Azáltal, hogy a koffein blokkolja a szervezet adenozinszintjét, éberséget okoz fogyasztóinál.  Az adenozin nyugtató hatású anyag, ami álmosságot okoz, ha felgyülemlik az agyban. Amikor a koffein elnyomja, a fáradtság kevésbé érződik.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ivás közben hasonló helyzet áll fenn: alkohol hatására a szervezetben felszabadulhat a dopamin, ami szintén stimuláns. Ettől persze nem lesz valaki éberebb, hiszen amint a véralkoholszint csúcsra ér, nyomban le is csökken, az agyban pedig felszabadul egy GABA nevű álmosító anyag. 

Ezen kívül az alkohol az idegsejteket stimuláló glutamát hatékonyságát ugyancsak rontja, ami megint hozzájárul a bódultsághoz. Aki mindezt kávéval próbálja kompenzálni, nem lesz jobban, épp ellenkezőleg: talán felébred tőle, de a szervezet alkohol-lebontása nem gyorsul, ráadásul csak meghozza a kedvet a további ivászathoz.

Elképesztő baristáért rajong az internet

Egy finom kapucsínó még sokkal jobban esik, ha külsőre is szép, gusztusos, ezért a kávézókban, éttermekben gyakran készítenek díszes habbal ellátott különlegességeket. Ku-san, a japán barista ezt még egy szinttel magasabbra emelte, ráadásul úgy, hogy nemcsak a vendégeinek szerez örömet, hanem közben még a saját hobbijának is hódol.

Elképesztő baristáért rajong az internet: nem lenne szívünk meginni a kávéit

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük