Hogyan tovább a kata után? Ezek az adózási formák választhatók
Több százezer katásnak kell új adózási forma után néznie.
Becslések szerint közel 450 ezer vállalkozó választotta adójának megfizetésére a kisadózó vállalkozások tételes adóját, azaz a katát. Mivel szeptember 1-jétől jelentősen szűkül azok köre, akik továbbra is alkalmazhatják ezt az adózási formát, most több százezer hazai kisvállalkozónak kell felkészülnie a váltásra.
A katarendszerből kiesett vállalkozóknak több lehetőségük is van, az OTP Bank és a Bookkeepie összegyűjtötte ezeket.
Kata helyett
A vállalkozási tevékenység folytatására számos lehetőség áll rendelkezésre, de fontos itt megjegyezni, hogy a megalapozott döntéshez elengedhetetlen az üzleti terv készítése és ez alapján szakértő bevonásával az egyes alternatívák adóvonzatának kiszámítása.
Az a kata körébe tartozó egyéni vállalkozó, aki továbbra is vállalkozóként szeretné folytatni tevékenységét, az adózhat vállalkozói jövedelemadózással, vagy a választhatja az átalányadózást.
Átalányadó
Az átalányadózás évi 24 millió forint árbevételig, illetve kiskereskedelmi szolgáltatóként 120 millió forintig választható. Az átalányadó a vállalkozó bevételéből egy vélelmezett költséghányaddal számítható ki, az így kapott jövedelem után kell adót és járulékot fizetni a vállalkozás tevékenységétől függő arányban. Fontos, hogy aki a továbbiakban egyéni vállalkozóként, átalányadózással folytatná tevékenységét, erről október 31-ig nyilatkozhat, az adóhatóság augusztus 15-ig teszi közzé a bejelentés módját.
„Az érintett vállalkozókra számos feladat hárul, azonban azt is figyelembe érdemes, sőt kell venniük, hogy rövid időn belül sokszorosára fog nőni azok száma, akik éppen könyvelőt keresnek, először talán csak tanácsadásra, később könyvelésre is. A kata hatálya alatt álló cégek esetén pedig a könyvvizsgálók, végelszámolók iránt fog drasztikusan megugrani a kereslet” - mondta Vizsy András, a Bookkeepie ügyvezetője.
Vállalkozói jövedelemadó
A vállalkozói jövedelemadózásnak nincs bevételi értékhatára, tehát magasabb bevétel esetén az érintettek csak így folytathatják. Ez az adózási mód akkor lehet előnyösebb, mint az átalányadó, ha az egyéni vállalkozó által végzett tevékenységgel összefüggésben felmerülő tényleges (igazolt) költségek magasabbak, mint az átalányadózás során figyelembe vehető költséghányad.
Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó egyszemélyes kft.-ben folytatná tevékenységét, folytathatja kisvállalati adózással, vagy választhatja a társasági adót.
Kisvállalati adó
A kisvállalati adó (kiva) mértéke 2022-ben 10%, alapját több tétel adja, mint a személyi jellegű kifizetések vagy például a jóváhagyott osztalék összege. 50 fős létszám és 3 milliárd forint éves árbevétel alatt választható, és abban az esetben lehet előnyös, ha a vállalkozás bérköltsége meghaladja a nyereségét.
Társasági adó
A társasági adó, aminek mértéke 9%, akkor lehet előnyösebb, mint a kiva, ha a vállalkozó osztalékra tart igényt, nem lesznek magasak a bérköltségei, vagy ha az első időszakban kicsi vagy negatív eredménnyel tervez. További különbség, hogy a kiva - amennyiben tervez személyi jellegű kifizetéssel a vállalkozás - mindenképp fizetendő, míg a társasági adót eredmény után kell fizetni.
A kata hatálya alá tartozó bt.-k, hasonlóan az egyszemélyes kft.-hez, folytathatják társasági adózással, vagy szintén választhatják a kisvállalati adót, azonban áttérés esetén a nyitómérleget könyvvizsgálóval kell aláíratni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A szeptember 1-jével életbe lépő változások áttételesen a kisadózó vállalkozások céges partnereit is érintik, hiszen ha a korábban a kata körébe tartozó egyéni vállalkozó másik adózási formát választ, az a magasabb adóterhek mellett magasabb adminisztratív költségeket is jelent.
Megoldásként felmerülhet a munkaviszonyra való áttérés, amennyiben a partner által ellátott feladat mennyisége és időtartama ezt indokolttá teheti és opció lehet még az egyszerűsített foglalkoztatás (EFO) is.
Utóbbi esetében a partnert magánszemélyként lehet tovább foglalkoztatni alkalmi, egyszerűsített munkaviszonyban, de havonta legfeljebb 15, évente pedig legfeljebb 90 napot dolgozhat ennek keretében (turisztikai vagy vendéglátóipari idénymunka esetén 120 napot).
Ez a NAV tanácsa az egyszerűbb ügyintézéshez: sok időt lehet vele megspórolni
Személyes megjelenés nélkül egyszerűbb, gyorsabb és biztonságosabb a személyi jövedelemadó (szja) tervezetek átnézése, elfogadása - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) keddi közleményében.
Ez a NAV tanácsa az egyszerűbb ügyintézéshez: sok időt lehet vele megspórolni
Közeleg az adóbevallás határideje, hasznos tanácsokat közölt a NAV.
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- befektetés
- babakötvény