Innen ismerheted fel könnyen a kamu-Facebook-profilt: a legügyesebb hamisítvány is lebuktatható
Egy kamu-Facebook-profil ma is felismerhető.
Számtalan okból készíthet valaki kamu-Facebook-profilt: talán szeretne úgy kommentelni, hogy nem fedi fel a valódi kilétét, vagy egyszerűen trollkodik, rosszabb esetben pedig átverésre, csalásra használja a hamis regisztrációt. Míg korábban ezek egészen könnyen felismerhetők voltak, napjainkban már a felhasználók is dörzsöltebbek, és jobban odafigyelnek a gyanús apróságok kiküszöbölésére.
Bár egy jól összerakott kamuprofilt ma nehezebb lebuktatni, mint néhány évvel ezelőtt, azért most is vannak jelek, amelyek óhatatlanul is felbukkannak. Figyelj ezekre, és bekapcsol majd a vészcsengőd, ha valami nem stimmel. Ha könnyebben átláthatsz a szitán, kisebb az esélye, hogy szélhámosok áldozatává válj.
A kamu-Facebook-profil jelei
Most is vannak olyanok, akik nem fektetnek annyi energiát egy hitelesnek tűnő kamu-Facebook-profil elkészítésébe. Ezek általában a botok, akik ismerősnek jelölnek, kétes üzenetekkel bombáznak, az idővonalukon pedig csak néhány, általában erotikus tartalmú bejegyzés szerepel. A profil- és borítóképük is szexi, de sokszor rossz minőségű és láthatóan lopott, ha pedig bármilyen linkre rákattintasz, amit megosztottak, borítékolható a vírus és az adathalászat. Ők legtöbbször néhány napon, héten belül el is tűnnek a Facebookról, vagy valami teljesen másra írják át a nevüket. Ez a könnyen kiszűrhető kategória. De mik lehetnek a jelek a nyilvánvalón túl egy komolyabban megkomponált kamuprofil esetében?
Ismerősök, lájkok
Az már eleve feltűnő, ha valakinek túl kevés vagy éppen túl sok ismerőse van. Ilyenkor jó ötlet egy kis időt szánni arra, hogy szúrópróbaszerűen rákattints néhány profilra, akivel az illető kapcsolatban áll. Ha még véletlenül sincs közös pontja egyikükkel sem, vagy csak nagyon kevés, az furcsa. Nem életszerű, hogy minden ismerőse máshonnan származik, és egyikkel sem közös a lakóhely, születési hely, iskola, munkahely. Persze előfordulhat, hogy olyan személyeket jelölt be a kamuprofil, akik ugyanott élnek, tanultak, dolgoznak, mint az ő hamisan megadott adatai, de arra azért kicsi az esély, hogy sok ilyen valós személy visszaigazol neki, ha nem ismerik. Ha gyanakszol, átlagos ismerősszám esetén is megéri elvégezni ezt a munkát.
Nem árt vetni néhány pillantást a kétes profil fotóira, posztjaira érkezett lájkokra is. Ha ezek száma is valószerűtlen, és a kedvelők közt láthatóan nincs rokon, kolléga, vagy valaki, aki ugyanonnan származik, mint ő, indokolt a felé tanúsított bizalmatlanság. Ha vannak elfogadható lájkok, de rossz megérzésed van, kattintgasd át a kedvelők oldalait is. Vannak ugyanis fekete övesek, akik adatlapok tömegét hozzák létre a hihetőség érdekében, és családot, barátokat is kreálnak maguknak, akikkel aktívan interaktálnak. Ilyenkor azért kevésbé kiforrott egy-egy profil, hiszen lehetetlen tökéletesen menedzselni ennyi kamut, és az is feltűnő, ha kizárólag egymással kommunikálnak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Személytelen kommentek
A kommentek hiánya valaki bejegyzéseinél önmagában még nem jelenti azt, hogy kamuprofilról van szó, ahogyan a hozzászólások megléte sem garantálja, hogy valós személlyel van dolgod. Lehet, hogy az előző pontban említett kamucsoportba futottál bele, de az sem kizárt, hogy egyszerűen sikerült olyan embereket bejelölnie, akik ismeretlenül is bárkit visszaigazolnak, és reagálnak a posztokra. A kommentek természetéből ebben az esetben is kiderülhet, hogy valami nem klappol: ha túlságosan személytelenek, általánosak a hozzászólások, vagy kizárólag matricák és emojik bukkannak fel, az kételkedésre adhat okot.
A regisztráció adatai
Van lehetőség elrejteni az adatlapról a regisztráció idejét, de sokan elfeledkeznek róla, ezért tanácsos megnézni, hogy rendelkezésre áll-e az információ. Ha a profil túl friss, néhány napos vagy hetes, az fura, de még az egy-két éves regisztrációnál is felmerülhetnek kérdések. Ha ezzel együtt más gyanús jelek is észlelhetők, szinte biztos, hogy kamuval van dolgod. Célszerű még ellenőrizni a profil url-jét is a böngésző címsorában, mert van, hogy a csaló egy idő után másra akarja használni a hamis regisztrációt, és nevet változtat, de a linket elfelejti átírni. Ha Kiss Etelka profiljának url-je nagy.bela, valószínűleg csőbe akar húzni.
4 ordító jel a képeken, ami elárulja, hogy AI készítette: ne csak a kezeket nézd
A mesterséges intelligencia képeket is tud létrehozni, de lebuktatható.
ElolvasomFotók: Getty Images