Bámulatos fotót küldött haza az űrszonda: hatalmas viharok dúlnak a bolygón
A tudósok izgatottan várták a felvételek megérkezését, melyek egytől egyig lenyűgözőek.
Lassan egy éve, hogy a Juno-űrszonda először megközelítette a Jupiter különleges légköri képződményét, amikor is alig 9000 kilométeres távolságra repült a Nagy Vörös Folttól.
Ezelőtt kamera még sohasem járt ilyen közel a vörös folthoz, a kutatókat sokáig lázban tartották az első felvételek. Mivel a szonda szerfelett széles pályán kering, a friss információgyűjtés miatt csupán minden 53. napon képes megkörnyékezni a Jupitert. A mostani fotók május 24-én készültek.
Káprázatos kép a Jupiterről
A Nagy Vörös Foltot tudományos berkekben a Naprendszer egyedi jelenségeként emlegetik: az anticiklonra hasonlító légköri képződményről először Heinrich Schwabe csillagász írt, 1831-ben. A 19. századtól kezdve egyre több tudós felfigyelt a jelenségre, bár egyes feljegyzések szerint a Nagy Vörös Folt már 350 évvel ezelőtt is létezhetett. A Juno-szondának ezúttal 7900 kilométeres távolságból sikerült feltérképeznie, és most te is megcsodálhatod.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- érdekesség
- tudomány
Különös fény ragyog a Szaturnuszon: 13 év után kiderült, mi az
- fekete lyuk
- világűr
Az űrbe sugározzák Stephen Hawking szavait: a békéről beszél az éterben
- tudomány
- katasztrófa