Véletlenül bukkantak egy csomó új holdra a csillagászok: az egyik nagyon különleges
A csillagászok eredetileg a Naprendszer feltételezett kilencedik bolygója után kutattak, végül teljesen másra bukkantak.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Különleges lesz a szetted, ha így kombinálod a színeket: felpezsdítik a megjelenést »
- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
A csillagászatban nem a mostani az első eset, hogy egy ismeretlen objektum keresése közben végül egész más akadt a tudósok útjába. Ezúttal is így történt.
Amerikai csillagászok ugyanis a Naprendszer feltételezett kilencedik bolygója keresése közben, a Jupiter irányába eső felvételeken új Jupiter-holdakat fedeztek fel. A mostanáig ismeretlenek közül egynek ráadásul szokatlan a pályája. Egyébiránt az égitestek meglehetősen kisméretűek, nem egy köztük ugyanis egy kilométernél is kisebb. A mostaniakkal együtt immáron 79 természetes Jupiter-hold létezéséről tudunk.
A Jupiter új holdjai
Az "expedíciót" Scott Sheppard, a washingtoni Carnegie Tudományos Intézet munkatársa és kutatócsoportja vezette, akik most már biztosra vehetik, hogy a Naprendszer planétái közül valóban a Jupiter büszkélkedhet a legtöbb holddal.
Az újonnan felfedezettek közül 11 átmérője egy és három kilométer közé esik, vagyis hasonlóak a Jupiter többi holdjához. Kettő közülük aprócska hold, pályájuk pedig igen közel található az óriásbolygóhoz. A 12. ellenben igazi csodabogár: pályája távolabb esik a Jupitertől, mint az apró holdaké, az átmérője pedig az egy kilométert sem éri el. Magyarán ez az eddig ismert legkisebb hold.
Így mozognak a holdak
A mostanában felfedezett holdak közül kilenc a bolygó forgásával ellentétes irányban kering, tudományosan szólva retrográd mozgást végez. Érdekesség, hogy a Jupiter korábban felfedezett holdjai közül a 33 legtávolabb eső mind retrográd mozgású.
Ellenben az újoncok közül kettő a bolygó forgásával megegyező irányban kering, vagyis direkt mozgású. Ennélfogva közelebb keringenek a Jupiterhez, mint retrográd mozgású holdjaik, így többségük kevesebb mint egy év alatt megkerüli az óriásbolygót. A "csodabogár" ugyan direkt mozgású, ehhez képest mégis távolabb esik a Jupitertől, így azt körülbelül másfél év alatt kerüli meg teljesen.
A különcségnek ára van?
A különc holdat az egészség és higiénia római istennőjéről, Valetudóról nevezték el, Sheppard szerint ugyanakkor "szemben menni a forgalommal" nemcsak különcséget, hanem veszélyt is jelent. "Ez egy instabil helyzet, vagyis elég nagy esélyt látunk arra, hogy a Valetudó nekiütközhet a többi holdnak."

A kutató szerint egy ilyen frontális ütközés azon nyomban porrá zúzná az égitesteket, beleértve Valetudót is. Ugyanakkor az sem kizárt, hogy a Jupiter holdjai hasonló körülmények között keletkeztek. Így vagy úgy, de a felfedezés mindenképp hozzásegíti a szakembereket a Naprendszer alaposabb megismeréséhez.
Nézd meg ezt is - Káprázatos kép a Jupiterről
A Nagy Vörös Foltot tudományos berkekben a Naprendszer egyedi jelenségeként emlegetik: az anticiklonra hasonlító légköri képződményről először Heinrich Schwabe csillagász írt, 1831-ben. A 19. századtól kezdve egyre több tudós felfigyelt a jelenségre, bár egyes feljegyzések szerint a Nagy Vörös Folt már 350 évvel ezelőtt is létezhetett. A Juno-szondának ezúttal 7900 kilométeres távolságból sikerült feltérképeznie, és most te is megcsodálhatod.
OLVASD EL EZT IS!

- fekete lyuk
- világűr
Az űrbe sugározzák Stephen Hawking szavait: a békéről beszél az éterben

- tudomány
- katasztrófa