Rejtélyes, fényes foltot észleltek a csillagászok egy közeli csillagrendszernél

Egy eddig ismeretlen bolygó keringhet egy közeli csillag körül.

Ismeretlen bolygó
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy eddig ismeretlen bolygó keringhet a Földhöz legközelebb található csillagok egyike körül - ismertette legfrissebb kutatási eredményeit egy nemzetközi szakemberekből álló kutatócsoport a Nature Communications című folyóiratban.

A kutatók a Naphoz legközelebbi csillagrendszer egyik tagja, az Alfa Centauri A csillag közelében észleltek egy fényes foltot, amelyre egyelőre csak bolygójelöltként hivatkoznak - olvasható a The Guardian című brit napilap online kiadásában.

Még 2019-ben észlelték

- Észleltünk valamit. De ez lehet akár műszerhiba, vagy egy bolygó, vagy aszteroidák, vagy por - mondta Pete Klupar, a Jurij Milner orosz milliárdos nevéhez kötődő Breakthrough Initiatives projekt vezető mérnöke.

A csillagászok az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Chilében működő Nagyon Nagy Teleszkópjának (VLT) segítségével vizsgálták az Alfa Centauri A csillag környékét, bolygók után kutatva. A szakemberek munkáját a teleszkóp új koronográfja segítette, amely kitakarva az Alfa Centauri fényét, megkönnyíti a keringő bolygók észlelését.

A kutatók a 2019 májusában és júniusában végzett megfigyelésekkor észlelték a fényes foltot, amelyre nem találtak magyarázatot. Amennyiben a további vizsgálatok megerősítik a felfedezést, akkor ez lesz az első alkalom, hogy a kutatóknak sikerült közvetlenül lencsevégre kapniuk egy exobolygót egy közeli csillag körül.

A cikk az ajánló után folytatódik

Játssz a Gösserrel!

Vásárolj 2 db Gösser terméket, töltsd fel a kódot a Screvo App-ba és nyerj!

Advertisement

Promóció

- Sokak szerint ilyen csillagrendszerekben nem alakulhatnak ki bolygók, ez az egyik oka annak, hogy óvatosak vagyunk a bolygó kifejezés használatával. De ha tényleg egy planétával van dolgunk, akkor az nagyjából akkora lehet, mint a Neptunusz - jegyezte meg a szakember. A bolygó a csillag lakható övezetébe esne, ami azt jelenti, hogy a planéta felszínének egy részén a víz állandóan folyékony állapotban van, valamint hogy a bolygó nagyjából egy évtized alatt kerüli meg csillagját.

Máshogy néznek majd ki az éjszakák a jövőben

A tudósok azt próbálták vizuálisan is megjeleníteni, mennyit fog változni a Tejútrendszer és a csillagok helyzete az elkövetkező 400 ezer évben, ehhez pedig a Gaia űrtávcső adatait és méréseit használták.

Ilyenek lesznek a jövőben az éjszakák – Máshogy néznek majd ki, mint most

Látványos videó készült a jövő éjszakai fényeiről.

Elolvasom
Ezt is szeretjük