Így tanulhatsz tovább ingyen: a tanulmányi szerződés feltételei

Amikor a munkáltatód fizeti a tanulmányok költségeit - íme, a részletek.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha te még szívesen fejlesztenéd a tudásodat hivatalos keretek között, és ez pont összecseng a céged kívánságával szakemberszükséglet miatt, köthettek tanulmányi szerződést.

Ebben a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt, a munkavállaló pedig arra kötelezi magát, hogy a képzettség megszerzése után a támogatás mértékével arányos ideig nem mond fel. Az új Munka Törvénykönyve azonban ezt a szabályozást sem hagyta egészen érintetlenül.

Mi legyen a szerződésben?

A Munka Törvénykönyve meghatározza a tanulmányi szerződés fontos tartalmi elemeit, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül.

Az egyik alapvető szabály, hogy a megállapodást írásban kell rögzíteni, továbbá célszerű megjelölni, hogy milyen jellegű képzésben veszel részt, vagyis az oktatási intézményt és a szakot.

Persze nemcsak iskolarendszerű képzésről lehet szó, belefér a tanfolyami, nyelvi képzés vagy akár a szakmai gyakorlati képzés is.

Az is fontos, hogy pontosítsátok, az iskola hány oktatási időszak alatt végezhető el leghamarabb - a kredit rendszerben ugyanis a tanulmányok időtartama eltérő lehet a tantárgyak felvételének sorrendjétől függően.

Jó, ha meghatározzátok azt is, milyen végzettséget szerezhetsz a tanulmányok végeztével, ugyanakkor tudnod kell, hogy a munkáltatód nem köteles automatikusan az új végzettségednek megfelelő munkakört és fizetést biztosítani, hacsak nem állapodtatok meg erről előre, és rögzítettétek azt a szerződésben.

Ezek a világ legjobban fizető szakmái

Nézegess képeket!

Elolvasom

A szerződésben azt is kötelezően meg kell határozni, milyen jellegű és mekkora támogatás terheli a munkáltatódat, illetve ezzel arányosan mennyi időt kell kötelezően munkaviszonyban töltened nála - utóbbi egyébként maximum öt év lehet.

Mi számít szerződésszegésnek?

Amennyiben a munkáltatód a támogatást nem biztosítja, vagy egyéb lényeges szerződésszegést követ el, mentesülsz a szerződésből folyó kötelezettségeid alól, és a szerződésszegésből eredő esetleges károdat érvényesítheted.

A másik oldalon pedig, ha a támogatásban részesülőként tanulmányaidat nem megfelelő eredménnyel folytatod, nem lépsz a szerződés szerinti időpontban a munkáltatónál munkába, illetőleg a meghatározott időtartamot nem töltöd le, vagy egyéb lényeges szerződésszegést követsz el, a munkáltatód követelheti a ténylegesen nyújtott támogatásnak megfelelő összeg megtérítését, vagyis utólag ki kell fizetned a költségeket.

Amennyiben a szerződésben kikötött időtartamnak csak egy részét nem töltöd le, megtérítési kötelezettséged ezzel arányos.

Jogvita esetén a nappali tagozatos iskolai rendszerű képzésben való részvételre kötött szerződést kivéve minden egyéb vitát a munkaügyi jogvitákra vonatkozó szabályok szerint kell elbírálni.

Ami változik

Az új Munka Törvénykönyvével a tanulmányi szerződések szabályozása is változik némileg. Az új szabályozás nem érinti a már meglévő tanulmányi szerződéseket, azokra továbbra is a korábbi Munka Törvénykönyve rendelkezései az irányadók, így az abban foglalt kedvezmények a tanulmányok befejezéséig továbbra is megilletik azokat, akik a tanulmányi szerződésüket 2012. június 30-áig kötik, vagy azt megelőzően kötötték.

Ugyanakkor a korábbi, vizsgánként, illetve vizsgatárgyankénti négy nap szabadidő, valamint a diplomamunka elkészítéséhez biztosított tíz munkanap szabadidő az új Munka Törvénykönyve szerint már nem lesz kötelező. Az új jogszabály kizárólag az általános iskola befejezésére engedi el a dolgozót, szakképzés, felnőttképzés vagy felsőoktatás esetén csak akkor kap kedvezményeket, ha elkötelezi magát.

7 jól fizető szakma, ahol előny, hogy nő vagy

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mikor nem köthető tanulmányi szerződés?

Vannak esetek, amikor nem köthető tanulmányi szerződés: például munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján járó kedvezmények biztosítására, továbbá, ha a tanulmányok elvégzésére a munkáltató kötelezte a munkavállalót.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Utóbbi esetben a munkáltató köteles megtéríteni a képzéssel kapcsolatos valamennyi költséget - tandíjat, vizsgadíjat, könyveket, utazási, illetve szállásköltséget -, a tanulmányokon való részvétel és a vizsgák előtti felkészülési időre járó munkaidő kedvezmény időtartamára a munkaszerződés szerinti egyébként járó díjazást.

Ezt is szeretjük