Saját apja záratta be a spanyol trónörököst - Don Carlos a valóságban igazán kegyetlen volt

II. Fülöp fia, Habsburg Károly testileg és mentálisan sem volt egészséges, és apját is fenyegette.

Igazi Don Carlos élete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Verdi operája révén lett Károly, azaz Don Carlos világhírű, azonban a valóságban egyáltalán nem volt romantikus hős. 

Számos betegséggel küzdött, és nagyon labilis idegállapotú volt, amit apja sem tolerált sokáig. 

A valódi Don Carlos

Habsburg Károly II. Fülöp spanyol király és Mária Manuéla portugál infánsnő egyetlen gyermekeként született 1545-ben, anyja pár nappal a szülés után belehalt a szövődményekbe. Szülei elsőfokú unokatestvérek voltak, így ez is nagyban közrejátszott Károly, azaz Don Carlos gyenge egészségében. A feljegyzések szerint súlyos beszédhibával küzdött, sápadt és beteges, valamint kissé púpos is volt.

Don Carlos cover

Még nagyobb probléma volt szellemi visszamaradottsága és rossz természete, amit elkényeztető nevelése csak tovább rontott. Hamar kiderült, hogy szeret másokat kínozni, az istállóban lévő lovakat például megvakította. A szolgálóit korbáccsal verte, a nőkkel pedig gyakran erőszakoskodott. A hasonló viselkedés nem volt egyedüli a családban, hiszen Károly apai nagyanyja Őrült Johanna volt. 

Feleséget sem kapott, a börtönben végezte

Apja, Fülöp tisztában volt fia szörnyű természetével, ezért az eredetileg neki szánt feleséget, Valois Erzsébetet inkább maga vette el. Ez egyébként az operában is megjelent. Az viszont már nem, hogy a Károly számára kijelölt második feleségjelölt, Habsburg Anna is hasonló sorsra került. Azaz a herceg helyett az uralkodó új felesége lett, miután Erzsébet korán elhunyt. Károlyt további csapás is érte, miután leesett a lépcsőről, csupán a koponyalékelés mentette meg az életét. 

Don Carlos próbált a németalföldi szabadságharcban a lázadók elleni sereg élére állni, de apja nem bízta rá ezt a feladatot. Ezért fia inkább a lázadók mellé állt, és rátámadt a spanyol sereg vezérére. De ez sem volt elég neki, hiszen gyakran az apja elleni merényletet emlegette. Ezt már Fülöp sem hagyta annyiban, és őrizetbe vetette a fiát. A fogságban Károly előbb öngyilkossággal fenyegetőzött, majd éhségsztrájkba kezdett. Végül az egyszerre elfogyasztott túl sok fűszeres hús és a ráivott tíz liter jeges víz, na meg az ezt követő hasmenés és kiszáradás okozta a halálát 1568-ban. A labilis herceg csupán 23 éves kort ért meg, Fülöp pedig fiú trónörökös nélkül maradt. 

Még több érdekességet olvashatsz: Férje holttestét fektette maga mellé a tébolyult királynő - II. Johanna beleőrült Szép Fülöp halálába

II. Johanna kasztíliai királynő teljesen beleőrült imádott férje, Szép Fülöp halálába.

Férje holttestét fektette maga mellé a tébolyult királynő - II. Johanna beleőrült Szép Fülöp halálába

II. Johanna kasztíliai királynő teljesen beleőrült imádott férje, Szép Fülöp halálába.

Elolvasom

(Képek forrása: Wikimedia Commons)

Ezt is szeretjük