Egy félelmetes jelenség az álmaidban, amire van megnyugtató magyarázat: az ismeretlen arc rejtélye

Idegennel álmodni nem is olyan ritka jelenség.

Idegennel álmodni
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szinte mindenki álmodik élete során olyan arcokkal, amelyek nem tűnnek számára ismerősnek. Előfordulhat, hogy az álomban közeli ismerősként szerepel az alak, és csak ébredés után tűnik idegennek az arca, máskor pedig már az álom során is tudjuk, hogy az adott személy számukra ismeretlen.

Akárhogy is, a jelenség még ijesztő is lehet, főleg, hogy egy kutatás szerint az álmokban felbukkanó idegenek az esetek nagy részében férfiak, viselkedésük fenyegető, agresszív, és valamilyen nyomasztó vagy félelmetes jelenetben szerepelnek. Nem csoda, hogy ébredés után nem hagy nyugodni a gondolat, hogy kié lehetett ez az arc, és még sokáig elő-előbukkan az emlék, míg homályba nem vész. De mi az oka a furcsaságnak?

Idegennel álmodni

Idegennel álmodni különböző dolgokat jelenthet a spirituális vélekedések szerint, ám most a tudomány szempontjából jártunk utána a kérdésnek. Két fő elmélet létezik arra vonatkozóan, hogy miért bukkannak fel ismeretlenek képei, miközben alszunk. Az első azt mondja, hogy ezek az arcok valójában ebben a formában nem létező személyéhez tartoznak: számunkra ismerős arcok keverékei csupán, és az agyunk generálja őket.

GettyImages-476020052

Egy másik elmélet szerint azonban az agyunk nem képes magától arcokat kitalálni, létrehozni, így az első vélekedést nem is tartja lehetségesnek. Inkább azzal magyarázza a jelenséget, hogy bár az álomban felbukkanó arcot már láttuk valahol, egyszerűen elfedkeztünk róla, de a tudatalatti tárolta a képet.

Eszerint minden arc, amit alvás közben ismeretlennek érzékelünk, egy létező személyhez tartozik, csupán nem kerültünk közelebbi kapcsolatba vele - lehet, hogy az utcán ment el mellettünk, vagy akár a közösségi médiában botlottunk a profilképébe. Mivel az ilyen arcokhoz semmilyen más élmény nem tartozik, csak futólag találkoztunk velük, így az agy olyan szituációkhoz rendeli hozzá őket az álmokban, amelyhez valójában semmi közük.

A cikk az ajánló után folytatódik

Boomerek és Zoomerek - Miért nehéz a generációk közötti kommunikáció?

Steigervald Krisztián generációkutató a Femina Klub áprilisi előadásán arra keresi a választ, hogyan érthetjük meg egymás világát, hogy a különbözőségek helyett a kapcsolódási pontokra koncentráljunk. Hogyan lehet megtalálni a közös nyelvet a digitális bennszülöttek és az analóg világban felnőttek között? Milyen eszközökkel segíthetjük elő az együttműködést, és hogyan tanulhatnak a generációk egymástól, ahelyett hogy egymás ellen dolgoznának?

 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Miért van ez?

Annyi biztos, hogy ismeretlen arccal álmodni önmagában semmi rosszat vagy vészjóslót nem jelent, egyszerűen az agy információfeldolgozásához van köze. Gondolj csak arra, hogy az álmok sokszor idegen helyen játszódnak, vagy valami olyan területen, ahol ugyan már jártál, de mégis valami más benne, mint a valóságban. Így van ez az emberekkel is: azokkal álmodsz a leggyakrabban, akiket ismersz, akik közel állnak hozzád, de előfordul, hogy más arcok is megjelennek.

Olvass tovább!  Erotikus álmok: miért álmodjuk azt, amit?

Az erotikus álmok hátterében több dolog is állhat, amikről szakemberek beszéltek.

Erotikus álmok: miért álmodjuk azt, amit, és miért pont azzal az illetővel?

Az erotikus álmok hátterében több dolog is állhat, amikről szakemberek beszéltek.

Elolvasom

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük