Ez történik a testedben, amikor horrorfilmet nézel: a félelem hatása a szervezetre

Félelmetes, mégis jó: hogy lehetséges ez?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Van, aki bírja őket, van, aki nem - és olyan is, aki szívesen néz horrort annak ellenére, hogy valójában nem bírja az ilyen filmeket. A borzongást sokan élvezik, de vajon mi az, ami azt mégis kellemes érzéssé alakítja?

Bár a tévé vagy a mozivászon előtt kényelmesen üldögél, horrorfilmnézés közben olyan folyamatok zajlanak az ember szervezetében, mintha egészen mást csinálna.

Félni jó

Alapvetően persze nem jó félni, de a Vanderbilt Egyetem kutatói azt állítják, hogy azok az emberek, akik élvezettel néznek horrorfilmeket, kicsit másként vannak összerakva, mint az átlagember.

Megnézték, hogy vizsgálatuk résztvevőinek agya hogyan reagál a boldogsághormonra, a dopaminra, és megkérdezték tőlük, szeretnek-e horrort nézni, vagy sem. Kiderült, hogy azoknak az agya, akik szeretnek ilyen filmeken borzongatni, kevesebb olyan autoreceptorral rendelkezik, mely a dopamin hatását fékezi, mint azoké, akik nem szeretik a horrorokat. A horrorfilmek szerelmeseinek ezért okoz élvezetet a borzongás.

Arra a következtetésre jutottak, hogy a kevesebb szabályozó autoreceptor az ősidőkbe visszanyúló, a túlélést segítő dolog lehet, hiszen az, aki nem fél, sőt, élvezi a veszélyt, sokkal bátrabban küzd, és jobb a túlélésben.

Felébred a menekülési ösztön

Ha horrorfilmet néz az ember, szinte azonosul a főhőssel, de, ha nem is, már-már megőrül, annyira szólna neki, hogy fusson. Persze, nem tud, hiszen csak egy képernyőt néz, de majd' szétfeszíti a késztetés - ez a saját menekülési ösztöne, mely aktiválódik a horrornézés során - mondják a Concordia Egyetem kutatói.

Felér 30 percnyi sétával

Egy izgalmas horror végignézése annyi kalória elégetésével ér fel, mintha fél órát sétálna az ember - kutatásuk alapján ezt állítják a Westminster Egyetem tudósai önkéntesek filmnézés közbeni légzése alapján. A leghatékonyabb kalóriaégetők azok a filmek, melyek közben szinte ugrik egyet az ember, annyira megijed egy-egy pillanatban.

A szív reakciója

Bár sokan nevetéssel leplezik a félelmüket, és nem mutatják ki, hogy valójában rettegnek, a szívüket nem tudják becsapni. A Londoni Egyetem kutatói önkénteseket vizsgáltak filmnézés közben. A tízezer ember véleménye alapján összeállított, legfélelmetesebb horrorfilmek listájából válogattak számukra. Azt látták, hogy egy igazán ijesztő film alatt 25,3%-kal nő a pulzus, ugyanúgy, mint egy lazább tornagyakorlat közben. Épp ezért intik a tudósok óvatosságra azokat, akik szívbetegek.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kiélesednek az érzékszervek

A Wisconsin-Madison Egyetem kutatói szerint horrornézés közben nemcsak a légzés vagy a pulzus emelkedik, de a félelemérzet hatására az érzékszervek is kiélesednek, különösen egy-egy kritikus jelenetnél: felgyorsul a szemmozgás. Nem a szem az egyedüli érzékszerv, melynek a fokozott élességét kihasználják a filmkészítők: fekete-fehér filmeknél a köd és a sötét, amivel játszani tudnak. A szem próbál tájékozódni, és keresi a színeket. Színes filmekben a piros színnel keltenek nyugtalanságot.

Ami a hallást illeti, a jellegzetes, aláfestő hang csak a felszín: olyan alacsony frekvenciájú hangokat is elrejtenek a filmekben, melyeket ugyan hall az ember, de nem érzékel, nem tudatosít. Így csak azt érzi az ember, hogy egyre nyugtalanabb, de fogalma sincs, hogy ezt részben rejtőzködő hangok is kiváltották.

7 hátborzongató szellemfotó - Bizonyíték a kísértetek létezésére?

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük