Vérlázító plakát hirdette a magyar mozi ajtaján, hogy ide zsidók is bejöhetnek
73 éve szabadították fel az auschwitzi haláltábort, de még mindig hihetetlen, milyen szörnyűségekre voltak képesek a nácik.
A holokauszt során a náci Németország által kontrollált területeken üldözés és népirtás zajlott. A második világháború ideje alatt nagyjából hatmillió európai zsidó ember halt meg a népirtás következtében. A magyar zsidó áldozatok számát körülbelül 550-600 ezer főre becsülik.
Az üldözés során nemcsak a zsidók voltak célpontok, hanem a cigányok, az oroszok, a lengyelek, a homoszexuálisok, a testi vagy szellemi fogyatékossággal élők, a politikai vagy vallási ellenállók is, bár sok kutató a holokauszt definíciójába nem vonja bele ezeket a csoportokat. Akiket elkaptak, haláltáborokban végezték. A legnagyobb megsemmisítő tábort, ismertebb nevén az auschwitzi haláltábort végül 1945. január 27-én szabadították fel. A felszabadítás napját, azaz január 27-ét 2005-ben nyilvánította a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává az ENSZ.
Vérlázító plakátok
Az 1940-es években számos zsidótörvény volt érvényben Magyarországon. A határozatokat és szabályokat különféle plakátokon is ismertették, például leírták, mely területeken lakhatnak zsidók, melyik filmszínházba vagy fürdőbe mehetnek be. A plakátokat egy tehetséges amatőr fotós, Lissák Tivadar örökítette meg. Ha kíváncsi vagy az elképesztően igazságtalan és borzalmas hirdetményekre, lapozd végig a képeket!
Fotók: Fortepan/Lissák Tivadar.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- lengyelország
- botrány