Így nézett ki Hirosima az atomtámadás után: ma 76 éve dobták le bombát

1945. augusztus 6-án 8 óra 15 perckor az amerikaiak atombombát dobtak Hirosimára.

Hirosimai atomtámadás képek

1945 tavaszán az európai hadszíntéren véget ért a második világháború: Németország 1945. május 8-án aláírta a fegyverletételi nyilatkozatot. A csendes-óceáni hadszíntéren azonban még tovább folytak a harcok.

A Hirosimára augusztus 6-án ledobott, urántöltetű atombombát Little Boynak - kisfiúnak - nevezték az amerikaiak. A három nappal később, augusztus 9-én Nagaszaki városára ledobott plutóniumbomba pedig Fat Man - kövér ember - névre hallgatott. Korábban soha nem látott pusztítást végeztek.

76 éve dobták le az atombombát 

Amerika, az Egyesült Királyság és Kína 1945. július 26-án a potsdami nyilatkozatban szólította fel Japánt a feltétel nélküli megadásra. A szigetország kormánya azonban nem reagált, így Harry Truman amerikai elnök elrendelte a bombázást.

Hirosima városára 1945. augusztus 6-án 8 óra 15 perckor dobták le a Little Boyt. A bombázások utáni négy hónapban Hirosimában 90 000-166 000 ember halt meg - nagyjából felük a bombázás napján. Akik nem hunytak el rögtön, azok gyakran az égési sérülésekbe, illetve a sugárterheléssel összefüggő betegségekbe haltak bele a következő hetekben, hónapokban. Bár Hirosimának volt helyőrsége, az áldozatok döntően civilek voltak. A két várost ért atomtámadás után, augusztus 15-én Japán feltétel nélkül megadta magát a szövetséges haderőknek.

Hirosima sűrűn lakott ipari központ volt, lakóinak száma meghaladta a 318 000 főt. A földdel tették egyenlővé 1945. augusztus 6-án.
Fotó: Getty Images Hungary
A város romjai az atomtámadás után. A jobb oldali épületet 1996-ban Hirosima Béke Emlékműként a világörökség részévé avatták.
Fotó: Getty Images Hungary
A légi felvétel is jól érzékelteti, mekkora pusztítást végzett a Little Boy Hirosimában.
Fotó: Getty Images Hungary
A Kokutaiji buddhista templom szent fáinak maradványai és megrongálódott sírkövek 1945. augusztus 6. után.
Fotó: Getty Images Hungary
A túlélőket egész életükben súlyos égési sérülések nyomai emlékeztették a katasztrófára.
Fotó: Getty Images Hungary
Paul Warfield Tibbets ezredes az Enola Gay nevű B-29-es bombázó előtt - melyet anyja után nevezett el. Erről a gépről dobták le a Little Boy nevű atombombát Hirosimára.
Fotó: Getty Images Hungary

Képek: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük