Máglyán égették meg a papot! Képeken 8 híres mágus a történelemből

Tudtad, hogy Paracelsus nemcsak orvos, de alkimista is volt?

Híres mágusok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A varázslatba, a mágikus erőkbe vetett hit egyidős az emberiséggel. A történelem során az emberiség sosem adta fel vágyát, hogy szembeszálljon a természet erőivel.

A mágia egyesíti magában a filozófiát és a vallást, a mágusok tudománya pedig sokszor a gyógyítás, a papi hivatás határmezsgyéjén mozgott.

Híres mágusok a történelemből

A mágusok nézeteik miatt nem ritkán kerültek összetűzésbe magas rangú egyházi főkkel, a perek pedig gyakran máglyahalállal végződtek. Urbain Grandier, bár papi hivatást viselt Poitiers egyházmegyéjében, a cölibátust többször megszegte. Az ursulini konvent 1632-ben azzal vádolta meg, hogy egy Asmodeus nevű démon szállta meg - ezzel magyarázhatóak parázna cselekedetei. Az alábbi képeken mutatunk néhány híres mágus-alkimistát a történelemből - elsősorban a 16. századból -, akiknek a nevét érdemes megjegyezni.

Urbain Grandier (1590-1634) francia katolikus pap volt, ám foglalkozott okkultizmussal, mágiával is. Apácák vádolták meg azzal, hogy egy Asmodeus nevű démont szabadított rájuk, végül máglyán végezte - bár sokak szerint koncepciós perbe fogták, miután összerúgta a port Richelieu bíborossal.
Fotó: Getty Images
Heinrich Cornelius Agrippa (1486-1535) reneszánsz ember volt, számtalan nyelven beszélt, foglalkozott joggal, csillagászattal, teológiával is. Nem az aranycsinálás, az anyagi haszon vagy az örök élet lehetősége indította el az alkímia és a mágia útján, sokkal inkább a tudásvágy.
Fotó: Getty Images
Paracelsus (1493-1541), aki a nyugati orvostudomány alapjait rakta le, asztrológus, alkimista és okkultista is volt. Gyógyszereit rendszerint gyógynövényekből és fémekből készítette. Nézetei szerint a világegyetem egyetlen nagy organizmus - emiatt hivatalos vallási körökben nem örvendett nagy sikernek.
Fotó: Getty Images
Michel de Nostre Dame, vagyis Nostradamus (1503-1577) francia orvos, csillagász, mágus, illetve Medici Katalin kedvenc jósa volt. Sokak szerint a Centuriák - Próféciák - című könyvéből az emberiség jövőjével kapcsolatos jóslatai közül több is valóra vált. 1781-ben a katolikus egyház által tiltott könyvek listájára is felkerült.
Fotó: Getty Images
Johann Weyer (1515-1588) holland orvos és okkultista, Agrippa tanítványa volt. Egyik legjelentősebb munkája a De Praestigiis Daemonum et Incantationibus ac Venificiis - A démonok illúzióról, a varázslásról és a mérgekről. Elsők között volt, akik üldözték a boszorkányokat.
Fotó: Getty Images
Pedro Ruiz Calderón katolikus pap 1540 januárjában került az inkvizíció elé. A feljegyzések szerint fekete mágiát gyakorolt, de mindenesetre dicsekedett azzal, hogy képes láthatatlanná válni, illetve a kontinensek közötti teleportálásra, és démonokat megidézni.
Fotó: Getty Images
Ha az Arthur-mondakör kicsit is ismerős számodra, Merlin, a varázslók hercegének neve is beugrik. Ő volt, aki az Excalibur próbájával bizonyította, hogy Arthur jogos a brit trónra. A kutatások szerint valós személy volt, aki a 6. században élt, és a skót piktek törzsének vezetője volt.
Fotó: Getty Images
A 3. században élt Panoplisi Zósimos nevéhez fűződik az első alkímiakönyv, melynek témái közt szerepel a megtestesülés és a szellemek testből való kihívása. A hellenisztikus műveltségű mágus az összes későbbi alkimista számára mérvadónak számított.
Fotó: Getty Images

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük