A gyertya füstje nem is füst! Ezt látod valójában, ha elfújod a lángot
A füst normál esetben a tökéletlen égés mellékterméke.

Megfigyelted már a születésnapi torta felett, hogy a gyertya - ellentétben a fával, az olajjal vagy a szénnel - csak akkor füstöl, amikor már elfújtad?
Ennek hátterében egy különös jelenség húzódik meg, valami olyasmi, ami talán még sosem jutott eszedbe. Röviden: a gyertya füstje egyáltalán nem is füst.
Mitől füstöl a gyertya?
Ahogy azt annak idején kémiaórán valószínűleg te is megtanultad, a tökéletlen égés során nemcsak gázok szabadulnak fel, hanem egyúttal szilárd anyag is kerül a levegőbe.

A füst pedig úgy válik láthatóvá, hogy ezek az apró, szilárd részecskék a gázokkal kölcsönhatásba lépnek. A füst színe függ az aktuálisan elégő anyagtól. Száraz fa égése során például fehér, nedves fa vagy kőszén esetén szürke színű füst gomolyog a levegőben.
A gyertya esetében érdekes módon csak akkor látod a füstöt, ha már nem ég a kanóc. Amíg ugyanis ég, annak hője a megolvasztott gyertyaviaszt elpárologtatja. Ha azonban elfújod a gyertyát, nincs, ami elégesse a viaszpárát, így az keveredik a levegővel. Ennek a viaszpárának a levegőbe kerülését láthatod néhány másodpercen át. Tehát szó sincs róla, hogy a gyertya füstölne, csupán párolog a még forró viasz.
Hímzett torták
A következő meseszép tortákon valószínűleg te is bármilyen gyertyát szívesen elfújnál. Nézd meg Leslie Vigil tortaművész meseszép alkotásait!
Képek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!

- változás
- környezetvédelem