Fel lehet dolgozni 14 évesen a nemi erőszakot?
Így segíti a hatóság az áldozatokat
Szörnyű traumán átesettek kapnak esélyt egy boldogabb életre.
- Így biztosíthatod a higiéniát az otthonodban! (x)
- Thomas Anders Budapesten! (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Tökéletes mosásra vágysz? Ezeket tartsd szem előtt! (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- A 74 éves Maye Musk fürdőruhában szerepel a címlapon: ízléses képek készültek róla »
- Így tökéletesítheted a frizurádat egy színes kendővel: 3 egyszerű, de csodás variáció, amivel garantáltan sikert aratsz »
- Ez a retró minta a nyár legbájosabb trendje: játékos és feltűnő, mégis nőiessé teszi a szettet »

- Melyik magyar városban van a képen szereplő székesegyház? Tippelj a kvízben!
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- A 4 legrosszabb reggeli, amit mégis sokan fogyasztanak: pillanatok alatt megemelik a vércukorszintet
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
Az utóbbi két hétben két szörnyű gyermekbántalmazási eset is napvilágot látott. Az egyiknél egy kislány szenvedett el sorozatos terrort anyja élettársától, a nő asszisztálása mellett, egy másikban pedig az apa bánt embertelenül vér szerinti lányaival.
Bár mindkét esetre fény derült, az előbbiben pedig már ítélet is született, általában a közvélemény csak eddig foglalkozik a szörnyű esetekkel. De mi lesz a gyermekekkel, miután kimentik őket szorult helyzetükből, és a tettes is elnyeri büntetését?
A gyámhivatal azonnal kiemeli a gyermeket a káros környezetből
Mint ahogy a Tolna Megyei Kormányhivatal illetékeseitől megtudtuk, a dunaföldvári gyermekbántalmazás esetében az éveken át erőszakolt és vert kislányt a rendőrség egy Bács-Kiskun megyei gyermekotthonban helyezte el ideiglenesen.
A kislányt bántalmazó férfi börtönbe került, a gyerek anyja azonban csak felfüggesztett büntetést kapott, így hazamehetett. Ennek ellenére ez esetben teljesen nyilvánvaló, hogy az anya alkalmatlan a kislány nevelésére, mivel annak a férfira tett panaszait rendre elutasította, miközben tisztában volt azzal, mit művel élettársa.Ahogy Matusek M. Zsuzsanna, az Országos Gyermekvédő Liga elnöke lapunknak elmondta, a hasonló esetekben a gyámhivatal igyekszik minél hamarabb kiemelni a gyermeket, és gondoskodni elhelyezéséről. Az elhelyezés elsődlegesen ideiglenes, és általában 30 napig tart, nevelőintézetben - befogadó otthon -, nevelőszülőnél vagy egy családtagnál történik. Ezen idő alatt van ideje a hatóságnak, hogy végleges megoldást találjon a gyermek számára.
Alig jut az egészségügyre, ám a lelkes szakemberek általában megmentik a helyzetet. Nézd meg fotóinkat a Szent István kórházról!
A bizottság dönti el, mi kell a gyermeknek
Ez a 30 nap arra is elegendő, hogy a hatóságok felmérjék, milyen segítségre van szüksége a gyermeknek. Nem nehéz elképzelni, hogy egy évekig erőszaktól szenvedő gyermek súlyos lelki és fizikai problémákkal is küzd.
A gyermek első körben egy megyei szakértői bizottság elé kerül, amely dönt arról, milyen gondozási szükséglete van. Súlyos esetekben az Országos Gyermekvédelmi Szakértői Bizottság dönthet. Extrém esetben egy gyermek a súlyos trauma hatására akár önmagára is veszélyt jelenthet, ekkor speciális ellátásban kell részesíteni, amit minden esetben megkap.
Matusek szerint a gyermekek gondozása hazánkban alapvetően jól működik, így általában minden traumatizált gyermek megkapja a szükséges kezelést. Ez azt jelenti, hogy állapotától függően pszichológus vagy nevelő foglalkozik a problémáival.
Az intézetnél jobb a nevelőszülő, de ez sok helyen még nem elérhető
Az ideiglenes elhelyezésre csak akkor nem kerül sor, ha van azonnali kézenfekvő megoldás. Ha például a nagyszülők alkalmasak a feladatra, akkor általában hozzájuk kerül a magára maradt gyermek. Ez nem csak a bűncselekmények esetében van így. Ha a szülők mondjuk autóbalesetet szenvednek, és állapotukból adódóan képtelenek gondoskodni gyerekeikről, szintén ez az eljárás - közölte a szakember.
A befogadó nevelőszülői hálózat Magyarországon még esetleges, bár a kiépítése folyamatos. Emiatt főként a rokon és az intézmény marad azonnali megoldásként.
Bár egyes megyékben már kiépült a befogadó nevelőszülői hálózat, ez egyelőre nem mindenhol érhető el - mondta Matusek. 12 év alatt azonban mindenképpen kívánatos, hogy a gyermek alkalmas családtag híján ne intézetbe, hanem nevelőszülőkhöz, igazi családi körülmények közé kerüljön. Hogy végre legyen esélye boldognak lenni.
OLVASD EL EZT IS!

- politika
- kormány
Pető Intézet: ez állhat az államosítás hátterében

- bűncselekmény
- iskola