Ilyen volt az 50 ezer éve élt tinilány arca: maradványaiban új emberfélére leltek a tudósok

Elkészítették a tinilány arcrekonstrukcióját.

50 ezer éve élt tini
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Már önmagában is fantasztikus, hogy ásatások során előkerült koponyák alapján szakértők képesek elkészíteni több tízezer éve élt emberek arcmását. Az azonban, amit a jeruzsálemi Hebrew Egyetem szakértői csináltak, egyenesen varázslat.

Liram Carmel és csapata ugyanis egyetlen ujjperc segítségével alkották meg egy 40-50 ezer éve élt 13 éves tinilány arcrekonstrukcióját.

A gyenyiszovai tini, aki Neander-völgyi is volt

Oroszországban, Szibériában, az Altaj-hegységben található a Gyenyiszova-barlang. Itt bukkantak 2008-ban arra az ujjpercre, melyről 2010-re kiderítették, egy addig nem ismeretes emberféle maradványáról van szó, melyet a barlang után gyenyiszovainak neveztek el.

A lány a Neander-völgyiekkel egy időben élhetett, és velük szomszédos területen. Ebből adódhatott a 2018-ban nyilvánosságra hozott újabb érdekesség. További vizsgálatok során megállapították ugyanis, hogy a lány félig nNeander-völgyi volt, azaz apja a gyenyiszovaiakhoz, anyja a Neander-völgyiekhez tartozott. Akkor találkozhattak, amikor a Neander-völgyiek keletre vándoroltak. (A Neander-völgyiek ugyanekkor találkozhattak a modern emberrel is.) 

Az ujjperc.
Az ujjperc.

Arcrekonstrukció egyetlen ujjperc alapján

A tini arcrekonstrukcióját, melyet 2019-ben készítettek el, egyetlen ujjperc alapján formálták meg. Meglepően hangzik, hogyan alkotható meg egy emberi arc egy ujjperc alapján, de hála a tudomány fejlettségének, lehetséges: a rekonstrukciós munkálatokhoz DNS-elemzés, a DNS metilációs mintázatának vizsgálata adott alapot.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Az elemzés során 56 anatómiai tulajdonságot fedeztek fel, melyek a modern emberétől és a Neander-völgyiekétől eltér. Így jöttek rá, hogy az ujjperc egy új embertípusé, illetve a különbségek nyomán tudtak elindulni a rekonstrukció megalkotásában is. Sorra véve a különbségeket, képet kaptak arról, milyen termete lehetett a lánynak, és végül szembetalálták magukat a tini arcmásával.

A lelet jelentősége

A tini ujjperce két emberféle, a gyenyiszovaiak és Neander-völgyiek keveredésének kézzel fogható bizonyítéka is, ami tovább emeli jelentőségét az archeológia tudományában. DNS-e alapján a szakértők alaposabban tanulmányozhatják a gyenyiszovaiak és a Neander-völgyiek hasonlóságait és különbségeit, valamint lehetőséget fog adni arra is, hogy összehasonlítsák, miben voltak ők másak a ma élő emberhez képest.

Naia, az indiánlány

Nem kevésbé érdekes ez a másik projekt sem: 13 ezer éves maradványok alapján rekonstruálták egy indiánlány külsejét. Ilyen lehetett Naia.

Indián lány 13 ezer éves maradványait rekonstruálták: így nézhetett ki Naia

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük