Hiába gyönyörűek, óriási pusztítást okozhatnak a kiömlő gleccsertavak
Komoly fenyegetést jelentenek a környező településekre a Tibeti-fennsík gleccsertavai.
Egy svájci és kínai szakemberekből álló kutatócsoport a régió 1300, a jégárak völgyében kialakuló, kőzetes üledékkel körülhatárolt gleccsertavánál végzett vizsgálatokat, és megállapította, hogy közülük 210 jelentene nagy veszélyt a környező településekre, ha kiöntene a medréből.
A szakemberek szerint számos tényező kiválthatja egy gleccsertó "kitörését". A tibeti régióban az egyik leggyakoribb kiváltó ok a gleccser meredek lejtőjéről a tóba zuhanó jéglavina lehet, mely hatalmas hullámokat generálhat.
Gleccsertavak kitörése fenyegeti a településeket
- Az instabil tavak jelentős része ugyanakkor túl messze van az ember lakta területektől - nyilatkozta Simon Allen, a Zürichi Egyetem munkatársa az Európai Földtudományi Egyesület - EGU - bécsi közgyűlésén.
- A csaknem kétezer tóból mindössze 210 jelent potenciális fenyegetést az emberi településekre. Ez ugyanakkor fontos információ a helyi törvényalkotók számára azzal kapcsolatban, hogy mely tavakra összepontosítsák a figyelmüket - tette hozzá a kutató, aki a pekingi Tibeti-fennsík Kutatóintézet munkatársaival végzett vizsgálatokat a fennsíkon.
Gyakrabban kellene hasonló tanulmányokat készíteni
A kutatók által a legveszélyesebbnek ítélt harminc tavat rangsoroló lista élén a Cirenmaco áll, melyhez három jelentős természeti katasztrófa is kötődik az elmúlt száz évből. 1981-ben kétszáz ember halt meg a tó áradásakor.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Az ilyen típusú tanulmányokat öt-tíz évente meg kellene ismételni, mert ezek a tavak folyamatosan nőnek, miközben újak is keletkeznek - jegyezte meg Allen. Hozzátette: ezt a tanulmányt a Tibeti-fennsíkot körülölelő ázsiai hegyvonulatok térségében is meg kellene ismételni, ugyanis ezeken a területeken rengeteg pénzt áldoznak a gleccsertavak kiáradását érintő projektekre, melyeket épp ilyen jellegű tanulmányokkal kellene kezdeni, hogy a pénzek ne vesszenek oda a rosszul megválasztott területek vagy tavak miatt.
Az Antarktisz koporsója
A jégtömb alakjától eleve hidegrázás kerülget mindenkit, a felvételeken látszó felhők pedig csak fokozzák a lidérces hatást, míg útvonala egyenesen hajmeresztő: éppen az Antarktisz temetője néven ismert hely felé tart. A koporsó metaforikusan akár intő jel is lehet a természettől: ha nem teszünk a globális felmelegedés megállításáért, a sarkköröket élővilágukkal együtt eltemethetjük, ami végzetes pusztítással járhat a szárazföldekre nézve is.
Koporsó alakú jégtömböt fedezett fel a NASA: elképesztő fotókat készítettek róla
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- rekord
- globális felmelegedés
Rekordmélységbe fúrtak le az Antarktisz jegében: 20 éve erre várnak a kutatók
- globális felmelegedés
- képek
350 éve nem volt ilyesmire példa: szörnyűség történik a grönlandi jég alatt
- svájc
- globális felmelegedés