Ezt gondolta Mahátma Gandhi az életről: érdemes elgondolkodni a szavain

Az alábbi Gandhi-idézetek bárki számára útravalóul szolgálhatnak.

Gandhi-idézetek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mahatma Gandhi a 20. század egyik legmeghatározóbb alakja volt. Az indiai férfi 1869. október 2-án született, és 1948. január 30-án hunyt el. Élete 78 éve alatt átlagos ifjúból jogász lett, majd politikus, erőszakmentességi aktivista, az indiai függetlenségi mozgalom vezéregyénisége és spirituális irányító. Születésekor a Mohandász Karamcsand Gandhi nevet kapta, ám követői később felruházták a szanszkrit Mahátma szóval, amely annyit tesz: Nagy Lélek. A világ már így ismerhette meg a békés ellenállás vezetőjeként.

A nagy gondolkodó tanításaiban számos örök érvényű életigazságot megfogalmazott, melyek a mai kor embere számára is aktuálisak, és a jelenben is remekül hasznosítható az üzenetük. Ezekből válogattunk: az alábbiakban tíz rövid, lényegre törő útravalót és öt valamivel hosszabb, jobban kifejtett Gandhi-idézetet olvashatsz. Érdemes elgondolkodni rajtuk!

Gandhi-idézetek

Bár Mahatma Gandhi sok szempontból példamutató személyiség volt, élete sem volt teljesen mentes a botrányos elemektől. Ezek egy részéről memoárjában is vall, míg más dolgokról az őt kutató életrajzírók rántották le a leplet. Egyik legmegkérdőjelezhetőbb időszaka felesége halála után következett, amikor fiatal női követőivel vette körül magát. A zsenge korú lányokkal gyakran együtt fürdőzött, meztelenül masszíroztatta magát, és ruha nélkül aludt velük egy ágyban. Ezzel állítólagos célja volt a saját önmegtartóztatása erejét növelni és megmutatni. Életének egyik vezérgondolata volt: az embert nem árt emlékeztetni rá, hogy a legerősebb is elgyengülhet, és a legbölcsebb is tévedhet. Az kétségtelen, hogy a spirituális vezetőnek brilliáns meglátásai voltak - ezekből válogattunk.

10 rövid útravaló

„Csak akkor beszélj, ha amit mondani tudsz, az értelmesebb a csendnél.”

„Légy magad a változás, mit a világban látni szeretnél!”

„Élj úgy, mintha holnap meghalnál, de tanulj úgy, mintha örökké élhetnél.”

„A különbség aközött, amit megteszünk, és amire képesek lennénk, megváltoztathatná a világot.”

„A szemet szemért elv oda vezet, hogy megvakul az egész világ.”

„A gyáva ember képtelen kimutatni a szeretetet. Az a bátrak kiváltsága.”

„Boldogság az, ha amit gondolsz, amit mondasz, és amit teszel, összhangban vannak egymással.”

„Az igazi barátság olyan lelki azonosulás, amely ritkán fordul elő ezen a világon.”

„Minél nagyobb a haladás, annál nagyobb mértékben ismerjük meg hiányosságainkat. Az elégtétel a törekvésben rejlik, nem az elérésben.”

„Nem vehetik el az önbecsülésünket, ha nem adjuk oda.”

A cikk az ajánló után folytatódik

Tényleg a mesterséges intelligencia irányit mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hosszabb gondolatok

„Kétféle hatalom létezik. Az egyik a büntetéstől való félelemmel éri el a célját, a másik szeretetteljes cselekedetekkel. Az szereteten alapuló hatalom százszorosan hatékonyabb és maradandóbb, mint az, amely a büntetéstől való félelemből ered.”

„A tett, és nem a tett következménye számít. Mindig helyesen kell cselekednünk. Talán nem tőlünk függ, és talán nem is a mi időnkben lesz a tettnek következménye, de ez nem jelenti azt, hogy nem kell helyesen cselekednünk. Sosem tudhatjuk, hogy a tetteinknek mi lesz az eredménye. De ha nem teszünk semmit, nem lesz eredmény sem.”

„A hited határozza meg gondolataidat, a gondolataid határozzák meg a szavaidat, a szavaid határozzák meg a tetteidet, a tetteid határozzák meg a szokásaidat, a szokásaid határozzák meg az értékeidet, az értékeid határozzák meg a sorsodat.”

„Az ember csak akkor érzékelheti helyesen, hogy saját hibái hogyan aránylanak a másokéihoz, ha a sajátjait nagyítón, a másokéit pedig éppen fordítva, kicsinyítő lencsén át nézi.”

„Használd az igazságot üllődnek, az erőszakmentességet kalapácsodnak, és utasíts el mindent, ami nem állja ki az igazság üllőjének és az erőszakmentesség kalapácsának próbáját."

Az emberiséget a szeretet törvénye uralja. Ha az erőszak, azaz a gyűlölet uralkodna, már rég kihaltunk volna. És mégis, a tragédiája a dolognak, hogy az úgynevezett civilizált emberek és nemzetek úgy viselkednek, mintha a társadalom alapja az erőszak lenne.”

Kvíz! 8 idézet, amivel tele van az internet, de kevesen tudják, kitől származik - Te igen?

A következő idézetek nőktől származnak. Te tudod, hogy melyiket ki mondta?

Elolvasom

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük