Átlagosnak tűnő fotók, de nagyon fontos dolgot mutatnak - A világtörténelem apró, lencsevégre kapott pillanatai
Néha nem a tökéletes kompozíciótól vagy a jó megvilágítástól lesz híres egy kép, sokkal inkább a történettől, ami mögötte van.
A világtörténelem nagy mérföldköveit a huszadik században már volt lehetőség fényképek formájában is megörökíteni - ez pedig számunkra is kézzelfoghatóvá tette a múltat.
Míg ma egy nap akár több száz fotót is készítesz magadról a telefonoddal, addig régen a történelem nagy pillanatairól csupán egy-egy kép maradt fenn.
A világtörténelem lencsevégre kapott pillanatai
A következő hat képpel te is visszautazhatsz az időbe, olyan korokba, amikor még hatalmas változások mentek végbe a különböző társadalmakban. Ha még nem láttad a történelem első szelfijét vagy egy 137 éves férfit, tarts velünk erre a különleges utazásra.
Bobi Gibb, a feminista futó
Bobi Gibb amerikai futó volt az első nő, aki lefutotta a teljes Boston Maratont 1966-ban. Ekkoriban Amerikában még nem volt egyszerű a nők helyzete, hiszen a nemek közti egyenlőség még nem jellemezte a civil lakosság mindennapjait. Ekkor még nők nem indulhattak a bostoni futóversenyen, ez azonban nem érdekelte Bobbit. A futó, bár szám nélkül, de rajthoz állt. Több férfi maratonista próbálta szabotálni a versenyét, Bobbi azonban célba ért, és így ő lett az első nő, aki lefutotta a maratont az Egyesült Államok történetében.
New York-i gyerekek alszanak
New Yorkban az 1900-as évek elején rendkívül forrók voltak a nyári éjszakák, légkondicionáló híján pedig egyéb alternatív megoldásokhoz kellett folyamodni, mikor a hőség már elviselhetetlenné vált. A gyerekek ilyenkor gyakran az épület tűzlépcsőjén szenderedtek el. Bár ott biztosan hűvösebb volt, mint a lakásban, nem lehetett túl komfortos.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Le a bikinikkel!
Az 1980-as években még mindig voltak olyan nők, akik megbotránkoztak azon, hogy a strand tele van bikinis lányokkal. A képen szereplő, feltehetően vallásos asszony lement a floridai Miami Beachre, és kinyilvánította nemtetszését a sütkérező strandolók előtt.
Not Everyone Likes Bikinis In Miami Beach, Florida 1980s pic.twitter.com/fhMJRo2cHx
— History Photographed (@HistoryInPics) September 15, 2022
Női pilóta a második világháborúban
Nem csak a futás, a repülés sem volt kifejezetten női dolog a huszadik század közepén. Ennek ellenére Shirley Slade-et a női légierő szolgálati pilótáinak nevezett, körülbelül ezer női pilótából álló csoportba választották a második világháború idején. A lányt a Bell P-39 Airacobra és a Martin B-26 Marauders repülésére képezték ki. Az alábbi fotó 1943-ban készült, amikor Shirley még csak huszonkét éves volt.
137 éves ember
John Smith egy chippewa indián volt, aki a minnesotai Cass Lake környékén élt csaknem 13 évig. Érdekesség, hogy három évszázadot követhetett végig, hiszen 1784-től egészen 1922-ig élt.
Az első (tükör) szelfi
Ma már naponta készít az ember szelfiket, és posztolja azt ki a közösségi oldalára. Már 1920-ban, az okostelefonok előtt is rájöttek, hogy egy tükörben tökéletes fotót lehet készíteni magadról. Ez látszik ezen a japán szerelmes párról készült képen.
Elveszve a dzsungelben
Julian Koepcke 1971-ben még csak tizenhét éves volt, épp repülőgépen utazott, amikor hirtelen villámcsapás érte őket. A repülőgép lezuhant, de Juliane-t sikerült kiszabadítani a roncsok közül. Igazi csoda volt, hogy túlélte, hiszen a gép többi utasa meghalt. A lány a katasztrófa után több mint egy hétig élt a dzsungelben, mire a mentőcsapat megtalálta.
További érdekes fotókért kattints tovább!
Bár az életben valóban nagyon fontos a jelenre és a jövőre is odafigyelni, nem szabad elfeledkezni a múltról sem, hiszen felmenőinknek rengeteget köszönhetünk, vagy éppen tanulhatunk az ő hibáikból.
10 érdekes fotó a történelemből, amiket nem láttunk a könyvekben: új oldaláról mutatják be a múltat
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary, Wikimedia)