Egy firenzei szenespincében elképesztő dolgot találtak: itt élt titokban a reneszánsz művész

Korábbi pártfogói elől bujdosott.

Firenzei búvóhelye Michelangelónak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Évekig széntárolásra használták azt a firenzei pincét, amelyben a híres reneszánsz művész, Michelangelo Buonarroti bujdosott egy feldühödött pápa elől. A pince falát a festő vázlatainak tulajdonított, emberi alakokat ábrázoló rajzok borítják. A rejtekhelyet november 15-től bárki megtekintheti.

Itt élt titokban a reneszánsz művész

Michelangelo a feltételezések szerint 1530-ban mintegy két hónapot töltött a San Lorenzo-bazilika Medici-kápolnái alatti szűk kamrában, ahol szén- és krétarajzok tucatjait készítette. A titkos kamrára akkor derült fény, amikor 1975-ben, a kápolna akkori igazgatója új kijáratot keresett az épületnek. Paolo Dal Poggetto egy szekrény alatt találta meg a titkos csapóajtót, amely a tíz méter hosszú, három méter széles helyiségbe vezetett. 

A reneszánsz művész rajzvázlatait csak azután vették észre a falakon, miután megtisztították a kamrát, ugyanis korábban hosszú éveken keresztül széntárolásra használták. Paola D’Agostino, a firenzei Bargello Múzeum igazgatója azt nyilatkozta az alkotásokról, olyan, mintha Michelangelo albumot készített volna az alkotásaiból, hisz nem tudhatta, élve vagy holtan hagyhatja el a pincét. Néhány rajza a Sixtus-kápolnára festett meztelen alakokat idézi, az egyik pedig a Dávid-szoborra hasonlít. Mások pedig a Medici család sírját díszítő figurákra emlékeztetnek.

Pártfogói elől bujdosott

Sokan úgy vélik, a festő ebben a helyiségben keresett menedéket korábbi mecénásai, a Mediciek elől. A befolyásos családot egy népfelkelés miatt 1927-ben száműzték Firenzéből, és ehhez a zúgolódáshoz Michelangelo is csatlakozott. Azonban később visszatértek a városba, és a család egyik tagja, VII. Kelemen pápa olyan dühös lett a művészre, hogy elrendelte a kivégzését. 

GettyImages-1700051202
Fotó: Pol AlbarrÃn / Getty Images Hungary

A mesternek végül Giovan Battista Figiovanni, a San Lorenzo-bazilika priorja segített elbújni a Mediciek elől. A lakrésze azonban korántsem volt kényelmes szállás: amellett, hogy nedves és hideg volt, az egyetlen fényforrása egy apró ablak volt, ahonnan a fölötte lévő utcára láthatott rá. A festő két hónapot töltöhetett a kápolna alatti pincében, mígnem 1933-ban kegyelmet kapott a pápától, és befejezhette a Sixtus-kápolna és a Medici család sírboltjának munkálatait.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Szabadulása után Rómába költözött, ahol az első tizenhét évben csak egyetlen szobrot alkotott. 1550 és 1555 között faragta saját síremlékét, és onnantól haláláig megállás nélkül dolgozott. Michelangelo 1564. február 18-án hunyt el. Unokaöccse titokban Firenzébe vitette a holttestét, mert a rómaiak nem akarták elengedni. A városban ünnepélyes temetést rendeztek neki a San Lorenzóban, majd mauzóleumot emeltek számára a Santa Croce-templomban.

A titkos pincébe eddig csak tudósok léphettek be, ám 2023. november 15-től a nagyközönség előtt is megnyitották a rejtekhelyet. Paola D’Agostino azt nyilatkozta, „időigényes, folyamatos és aprólékos” munka volt előkészíteni a termet, de nincs kétsége afelől, hogy ugyanúgy elvarázsolja majd a látogatókat, mint őt. 

Olvass tovább! Ezzel az álnévvel akart új életet kezdeni Napóleon

A halál végül egy mindentől távol eső szigeten, száműzetésben érte utol. 

Ezzel az álnévvel akart új életet kezdeni Napóleon - Száműzetésben halt meg a rettegett francia császár

A koronát a pápa jelenlétében ő maga helyezte saját fejére.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük