Súlyos jelenség veszélyezteti az országot: már vizsgálják, mit okozhat
A kutatás a fiatalok elvándorlását vizsgálja.
Elindult a fiatalok nemzetközi vándorlását mérő kutatás, a YOUMIG, amelynek vezetését pályázaton a Központi Statisztikai Hivatal nyerte el - közölte a hivatal csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.
A 850 millió forintos összköltségű, az Európai Unió által finanszírozott projektben - YOUMIG - Improving Institutional Capacities And Fostering Cooperation To Tackle The Impacts Of Transnational Youth Migration - az egészségbiztosítási rendszer nyilvántartása alapján a legerőteljesebben érintett 15-34 év közötti fiatalok vándorlásának okait, valamint a migrációs, családalapítási és munkavállalási trendjeit tárják fel.
Munkaerőhiány és hazaküldött pénz
Dickmann Ádám, a YOUMIG projekt vezetője a sajtótájékoztatón elmondta: a projekt egyik célja az, hogy a kis és közepes városok képessé váljanak a vándorlás okozta kihívások kezelésére. A fiatalok kivándorlása ugyanis súlyos emberierőforrás-beli, elsősorban munkaerő-piaci hiányt okozhat, ugyanakkor a beáramló materiális transzferek, például a hazaküldött pénzek szempontjából is vizsgálandó jelenség.
A KSH a sajtótájékoztatóra kiadott közleményében ismertette: eddig a magyarok el- és visszavándorlásának mérésére a hazai regiszterek és külföldi tükörstatisztikák szolgáltak. A YOUMIG keretében ezúttal nemcsak a fiatalok migrációjával kapcsolatos statisztikai elemzéseket készítenek, a projekt kiterjed a részt vevő országok és intézmények eszköztárának és együttműködési csatornáinak fejlesztésére is.
A kutatás célja
A kutatás elsősorban a migrációs folyamatokban közvetlenül érintett települések élén álló helyi döntéshozók számára nyújt támogatást és hasznos információkat, hogy az eredmények tükrében javítsák a fiatalok ki-, be- és visszavándorlásával összefüggő igazgatási funkciókat, szolgáltatásokat.
A két és fél éves projektben nyolc Duna-menti ország - Németország, Ausztria, Szlovénia, Szlovákia, Szerbia, Románia és Bulgária - 16 intézménye vesz részt, szakmai partnerek és partnerönkormányzatok is. A partnerségből adódó feladatokat Magyarországon Szeged Megyei Jogú Város önkormányzata látja el. A projekt 2017 januárjában indult, 2019. június végéig tart, és nagyban épít egy korábbi, 2012-2014 közötti migrációs transznacionális együttműködési projekt eredményeire.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- orvos
- egészségügy