Fekete lyuk vándorol keresztül a tejútrendszeren: a Hubble fotóját mutatjuk
Egyedülálló felfedezés született a Hubble segítségével: ez az első önmagában vándorló fekete lyuk, amiről tudomásunk van.
1990-es felbocsátása óta a Hubble Űrteleszkóp világegyetemünk számos titkára világított már rá. Több, mint harminc év után is le tudja nyűgözni még a kutatókat is. Segítségével nemrég felfedezték azt, ami a csillagászok szerint a maga nemében első: egy fekete lyuk, amely szabadon vándorol a galaxisban.
Általában a fekete lyukak egy galaxis közepén helyezkednek el, vagy csillagokkal társulnak. A Hubble által észlelt fekete lyuk azonban egyedül halad, és óránként százezer mérföldes sebességgel száguld a Tejút körül. Ötezer fényévnyire, galaxisunk Nyilas-Carina spirális karjában található, és csak egy a Tejútrendszert benépesítő, 100 millióra becsült fekete lyuk közül.
A Hubble fotóját mutatjuk
Ahogy a NASA kifejti, a galaxisunkban bolyongó fekete lyukak ritka, óriási csillagokból születnek (ez a galaxis csillagpopulációjának kevesebb mint egy ezreléke), amelyek legalább 20-szor nagyobb tömegűek, mint a Nap. Ezek a csillagok szupernóvaként robbannak fel, és a maradék magot a gravitáció szétzúzza, egy fekete lyukká változtatva azt. Mivel az önrobbanás nem tökéletesen szimmetrikus, a fekete lyuk ütést kaphat, amitől úgy száguldhat át galaxisunkon, mint az ágyúgolyó.
A teleszkópok nem tudnak fekete lyukakat lefényképezni, mivel azok nem bocsátanak ki fényt, de képesek visszatükrözni a csillagfény sugarát, amely elhajlik, ha egy fekete lyuk van mögötte. Gravitációs mikrolencsehatásnak hívják a jelenséget, amikor a távoli fényforrás (csillag) előtt elhaladó, sötét égitest rövid időre fókuszálja (felerősíti) a fényforrás fényét. A jelenség számos olyan égitest felfedezésében segíthet, melyek túl halványak ahhoz, hogy egyéb, közvetlen módszerekkel észlelni lehessen őket. E módszerrel tudták a kutatók a vándorló fekete lyukat felismerni, és méretét megállapítani.
Az úgynevezett térvetemítés tanulmányozásával a kutatók azonosítani tudták a vándorló fekete lyukat, és méretét is meg tudták becsülni.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Két tanulmánysorozat vizsgálta a Hubble által szolgáltatott adatokat, és úgy becsülte, hogy a láthatatlan objektum tömege 1,6-4,4-szerese a Napénak. Ennek a tartománynak a felső végén az objektum egy fekete lyuk, az alsó végén egy neutroncsillag lenne, ami egy szuperóriás csillag összeomlott magja. Akárhogy is, ez egy izgalmas felfedezés.
A Hubble Űrteleszkóp hatévnyi megfigyelése azt mutatja, hogy ez a fekete lyuk önmagában vándorol át a Tejútrendszeren.
Szenzációs felfedezés
Az új bolygók egy rendszer részei - felfedezésük számos új kutatásnak nyithat teret.
Szenzációs felfedezés: a miénkhez nagyon hasonló, több-bolygós rendszerre bukkantak
Az új bolygók egy rendszer részei - felfedezésük számos új kutatásnak nyithat teret.
ElolvasomKép forrása: ESA/Hubble
Borító-és ajánlóképek forrása: Getty Images