Fáradtság, szédülés, ingerlékenység

Téged is érint az egyre gyakoribb betegség?

Egy új felmérés szerint minden negyedik tinédzser cukorbeteg.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy új tanulmány szerint a diabétesz, vagyis a cukorbetegség minden negyedik tinédzsert érint, ami az elmúlt tíz évhez képest is ijesztően megemelkedett arány.

A gondolat, hogy talán te is cukorbeteg vagy, illetve közel állhatsz hozzá, hogy beszerezd a gyógyíthatatlan betegséget, rémisztő lehet, és a diabétesz valóban veszélyes kór. Ám pánikra nincs ok: inkább figyelj oda az életmódodra, ismerd meg a tüneteket, és vedd észre időben a bajt.

Ismerd fel a tüneteket!

A diabétesznek több változata is van, de az egyes és a kettes típusú a leggyakoribb - ezek közül is az egyes típusú az, amit a legtöbbször gyerekek, kamaszok vagy fiatal felnőttek között diagnosztizálnak. Kialakulásának oka ismeretlen, és élethosszig tartó, gyógyíthatatlan, de kezelhető betegség.

Az egyes típusú cukorbetegek szervezete nem termel elegendő inzulint, hogy feldolgozza a vérbe kerülő cukrot, amivel energiát juttathatna a sejtekbe.

A kettes típusú diabéteszben szenvedők izom-, zsír- és májsejtjei nem reagálnak megfelelően az inzulinra, így a vércukorszint veszélyesen magasra emelkedik. Bár ez a fajta cukorbetegség inkább felnőttek körében fordul elő, a felmérések szerint a kamaszok között is egyre gyakoribbá válik.

A cukorbetegség tünetei a fáradékonyság, szédülés, ingerlékenység, remegés, izzadás, zsibbadás és állandó szomjúságérzet mellett a hirtelen súlycsökkenés vagy súlyvesztés is lehetnek. Ha ezeket tapasztalod magadon, érdemes felkeresned az orvosodat, aki egy egyszerű vérvizsgálattal kiszűrheti a bajt.

Hogyan előzheted meg?

Bár az egyes típusú cukorbetegség kialakulására egyelőre nincs bizonyos magyarázat, helyes életmóddal nagymértékben csökkentheted a kockázatot.

6 nassolnivaló, ami a fenekedet veszi célba: minden falat hizlal!

Nézegess képeket!

Elolvasom

A rendszeres testmozgás nemcsak az anyagcserét javítja, de meggátolja a túlsúly kialakulását is, ami pedig egy jelentős rizikófaktor.

A rendszeres és egészséges táplálkozás szintén segít: egyél naponta többször kisebb adagokat, így kiegyensúlyozottan tartod a vércukorszintedet. Kerüld a magas glikémiás indexű ételeket - ezek olyan táplálékok, amelyek hirtelen megemelik, majd hagyják lezuhanni a vércukorszintedet -, az ingadozás ugyanis szintén hozzájárul a diabétesz létrejöttéhez. Természetesen kerülendő a magas szénhidráttartalmú ételek és italok, a cukros üdítők, a fehér kenyér és a túl sok csoki fogyasztása is.

Ha a cukorbetegség tüneteit észleled magadon, keresd fel mielőbb az orvosodat, mert az elhanyagolt diabétesz súlyos és visszafordíthatatlan károsodásokat okozhat, míg az időben észlelt betegség jól kezelhető és kordában tartható.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük