A világ egyik leggyönyörűbb és legnagyobb történelmi látványossága a római Colosseum, melynek 1937 esztendős története érdekességek sokaságát sorakoztatja fel.
A 189 méter hosszú, 156 méter széles és 48,5 méter magas épületet abból a célból építették, hogy szórakoztató látványosságokat mutassanak be benne. Eredetileg nem e célra szánták a területet. A 64-es nagy tűzvész után, amelyben a város jó része leégett, Néró császár elrendelte, hogy a lerombolt területen építsenek neki egy palotát, a Domus Aureát, mely feltárás alatt van, és ma is látogatható. Róma polgárai nem örültek ennek, ezért Néró leváltása után Vespasianus császár lebontotta komplexumát, és elrendelte, hogy a hatalmas, szórakoztató célú amfiteátrumot, a Colosseumot építsék meg. A császár meghalt, mielőtt az épület elkészült volna, így a munkálatok befejezését a két fia, Titus és Domitianus császár vezették le. Az építkezést nagyobb részt 60-100 ezer jeruzsálemi zsidó rabszolga végezte római mérnökök és kézművesek keze alatt. Építését i. sz. 80-ban fejezték be.
8 érdekesség a Colosseumról
A következő képek kíséretében nyolc érdekességet, meglepő, megdöbbentő tényeket osztunk meg a Colosseumról.

A Colosseum alatt, vagyis annak hipogeumában alagutak és kamrák bonyolult hálózata volt, ahol gladiátorokat, állatokat és foglyokat tartottak, mielőtt beléptek az arénába. Nyolcvan függőleges aknán át, valamint kiterjedt csapóajtó-hálózattal lehetett megközelíteni az arénát a hipogeumból.

A Colosseum becslések szerint 100 000 köbméternyi mészkőből épült, amelyet a 20 mérfölddel távolabbi tivoli kőbányában bányásztak. Alkotórészeit több ezer vasbilincs fogja össze.

Leggyakrabban gladiátorcsatákat rendeztek benne, de vadászatokat, kivégzéseket is tartottak itt, valamint tengeri csatákat is, amelyek miatt a Colosseumot elöntötte a víz.

Méreteinek köszönhetően 50-80 ezer nézőt volt képes befogadni.
Fotó: Marco Traniello / Getty Images Hungary

A körülbelül 350 év alatt, amikor embereket vérre menő összecsapásokban használták, falai között mintegy 400 ezer ember halt meg szórakoztató céllal: gladiátorok, rabszolgák, elítéltek, foglyok.

A Colosseum története során legalább háromszor szenvedett el nagy tüzeket, és legalább négy földrengést. Ezek az események súlyosan megrongálták az épületet, az elmúlt kétezer év során sokszor javították és újjáépítették.

A gladiátorharcok nem azért szűntek meg, mert a birodalom a kereszténység felé mozdult el, hanem pénzügyi okokból. Az 5. századra az épület és a Római Birodalom önmagában is hanyatlóban volt, fenntartásához, a gladiátorok fizetéséhez és az állatok ellátásához szükséges forrásokat alig lehetett beszerezni.

A Colosseumnak évente 4 millió látogatója van. Az egyik legkedveltebb célpont a világon, és a legnépszerűbb Olaszországban.
Fotó: Anton Aleksenko / Getty Images Hungary