10 nem mindennapi múzeum Magyarországon
Nem kell külföldre utaznod, hogy izgalmas múzeumokat láss. Hazánkban 10 múzeum is különleges élményt ígér.
Alig akad olyan utazó, aki Párizsban járva ne akarná látni a Louvre-t, Londonban a Tate Modernt, Versailles-ban pedig 14. Lajos csodálatos kastélyát. A külföldi látványosságok mellett hazánk is bővelkedik látnivalókban a múzeumok terén.
A Műcsarnok, a Szépművészeti Múzeum és a Természettudományi Múzeum - hogy csak néhányat említsünk - szinte minden szezonban képes különleges tárlattal levenni a látogatót a lábáról.
De hasonló erővel bír néhány olyan tárlat is, amelyről sokszor még mi, magyarok sem sejtjük, hogy létezik. Íme, tíz különleges múzeum, amiért nem kell külföldre utaznod.
Tárlat a víz alatt: Búvármúzeum
Bár az idő még nem kedvez a pancsolásnak, a búvárkodásra alkalmas lehet. Ha még sosem próbáltad, itt az ideje elsajátítanod a víz alá merülés rejtelmeit, hiszen eme tudás birtokában különleges élményben lehet részed.
A Búvármúzeum 2006-ban nyitotta meg jelképes kapuit a Dorog és Esztergom kertvárosának határában fekvő Palatinus-tóban, amely a tónál lévő búvárbázistól érhető el. A könnyűbúvár-felszereléseket bemutató tárlatot egy közel 60 köbméteres fémketrecben helyezték el, a rácsozaton belül egy belső falon. A parthoz közeli oldal első panelján egy tablón kísérheted végig a közel 3 ezer éves búvárkodás történetét, amelyen megcsodálhatod többek között Leonardo da Vinci vázlatát, és az első magyar békaembert oxigénes légzőkészülékben.
A tárlatot akkor is érdemes egyszer megnézned, ha a búvárfelszerelések kevésbé keltik fel az érdeklődésed. A víz alatti múzeum segítségével ugyanis a tó állat- és növényvilágához is közel kerülhetsz, valamint megismerkedhetsz a víz alatti fotóművészet történetével is.
Kincs a Balatonnál: Örvényesi vízimalom
Emlékszel azokra az időkre, amikor a szélmalmok még nem turistalátványosságokként voltak ismertek? És amikor a patakokat nemcsak romantikus hangulatuk miatt keresték fel, hanem hasznosították is az erejüket? Ha mindez csak a történelemkönyvekből rémlik, most lehetőséged van visszacsöppenni a múltba, és működő kincsekként megcsodálni a malmokat - legalábbis egyet biztosan.
A Balaton északi partján fekvő Örvényes községben, a Pécsely-patak partján található hazánk legősibb, a 11. századból származó vízimalma. A máig működőképes örvényesi vízimalmot 1211-ben, a Tihanyi Apátság birtokainak összeírásakor már prosperáló malomként említik. Megalapításától kezdve folyamatosan üzemel, ez idő alatt azonban többször átépítették. Mai kifogástalan állapotát a 18. századi teljes felújításnak, valamint azoknak a vigyázó szemeknek - és kezeknek - köszönheti, amelyek a mai napig gondoskodnak a malom épségéről.
Az örvényesi vízimalom és a hozzá tartozó épület értékes ipartörténeti emlék és idegenforgalmi látványosság, ahogy gondozott környezete, és az őt körülölelő, érintetlen természet is az.
Titkok a hegy gyomrában: Salgótarjáni Bányamúzeum
El tudod képzelni, micsoda erőfeszítéseket igényel egy hegy gyomrában dolgozni minden nap? Milyen érzés lehet egész álló nap sötét barlangok üregeiben, sűrű, poros levegőt lélegezve ásni? Ha nem, de annál kíváncsibb vagy rá, látogass el Salgótarjánba, ahol különleges élményben lehet részed.
Salgótarjánban található ugyanis Magyarország első, természetes föld alatti bányamúzeuma, amely 1965-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt - az 1951-ben megszűnt József-lejtősakna épségben lévő, eredeti állapotában elhagyott vágatrendszerében.
Az 1980-ban ipari műemlékké nyilvánított lejtős aknában működő muzeális gépek, a frontfejtés hangjai, az egyes munkafázisok megjelenítése, a bányászok, valamint a bányalovak viaszfigurái valósághű képet festenek e földalatti világ nehéz, tiszteletet érdemlő munkájáról. A bányakolónia épületében elhelyezett kiállítás segítségével a Nógrád-megyei szénbányászat történetét ismerheted meg, míg a földalatti és külszíni szállítás eszközeivel a külszíni skanzenben ismerkedhetsz meg.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A bányamúzeumba érdemes a gyerekeket is elvinni, hiszen nemcsak maradandó élményben lehet részük a föld alatti világban tett séta során, de a látogatás után lebélyegzett oklevelet is kapnak, és saját munkakört választhatnak maguknak.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- elmélet