Ennek kell benne lennie a munkaszerződésben
A munkaviszony a szerződéssel jön létre - légy képben a részleteket illetően, hogy később se legyen gond.
Ha sikeresen túljutottál a CV-körön, és a személyes interjún is remekeltél, vagyis kiválasztottak a pozícióra, elvileg már túl vagy a nehezén - ám ez nem jelenti azt, hogy hátradőlhetsz, hiszen még hátravan az érdekérvényesítés próbája.
Nem mindegy ugyanis, hogy az elnyert állást milyen feltételekkel, milyen körülmények között tudhatod magadénak, ebben pedig nem csupán a szóbeli megállapodás a mérvadó, de kell, hogy legyen írásos lenyomata is a megegyezésnek: munkaszerződés nélkül ugyanis nincsen munkaviszony sem.
Ha már előzetesen megállapodtatok a feltételekről, a következő dolgokra mindenképp figyelj, nem maradhatnak ki a munkaszerződésből.
Teljesítendő feladatok
A munkaszerződés egyik kötelező tartalmi eleme az új Munka Törvénykönyve szerint is a munkakör pontos meghatározása, vagyis szerepelniük kell a szerződésben azoknak a feladatoknak, amelyeket a munkavállalónak teljesítenie kell.
Ez ugyan rendszerint csak néhány szavas megjelölés, ám a munkáltatódnak kötelessége ezen túlmenően teljes részletességgel feltüntetni egy külön dokumentumban, a munkaköri leírásban, hogy pontosan mit vár el tőled.
Persze ez egyúttal azt is jelenti, hogy azok a feladatcsoportok, amelyek nem tartoznak bele a munkaköri leírásodba, később sem kérhetők rajtad számon.
Nem mismásolható el ennek közlése a munkavállalóval, ezt ugyanis a munkaadódnak a törvény szerint legkésőbb a munkaviszony kezdetétől számított 15 napon belül át kell adnia írásban!
Ez azért fontos, mert a szerződésben szereplő munkakört pontosítja és értelmezi, ugyanakkor nem kötelező eleme a munkaszerződésnek, csupán egy tájékoztató dokumentum.
A munkaköri leírást egyébként a munkaadód bármikor módosíthatja, de fontos, hogy a szerződésben rögzített munkakör kereteit nem lépheti át!
A munka helyszíne
A jelenleg hatályos szabályozás szerint a munkahelyet kötelezően fel kell tüntetni a szerződésben, ám július 1-jétől ez megváltozik: az új Mt. azt mondja, hogy ha a munkavállaló munkahelye a szerződésben nincs meghatározva, akkor a munkahelynek hivatalosan azt a helyet kell tekinteni, ahol a feladatait szokás szerint végzi.
Ez csak abban az esetben okozhat problémát, ha nem egy állandó helyen dolgozol, például postásként vagy futárként nem a cég telephelyén végzed a munkádat, hanem több helyszínen is egy napon belül: az új szabályok viszont már nem ismerik hivatalosan a változó munkavégzési hely fogalmát, ugyanakkor a munkavégzés helyeként megjelölhető lesz város vagy nagyobb tájegység is.
Azért fontos egyébként, hogy konkrétan meg legyen határozva a munkavégzés helyen, mert akkor a munkaadód más helyszínen csak a te beleegyezéseddel dolgoztathat. Ezt csak átmeneti jelleggel teheti meg, az időtartam pedig nem haladhatja meg naptári évenként a 44 beosztás szerinti munkanapot.
Bérezés
Az egyik legfontosabb elem, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy a munkaszerződés szerint mennyi fizetés jár neked havonta.
A bérezést illetően is történnek majd változások júliustól: a munkaszerződésnek kötelezően tartalmaznia kell a munkavállaló alapbérét, ami a jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint nem tartalmazhat más bérelemet, vagyis a bérpótlékok ezen felül kerülnek meghatározásra.
Ez az új Mt.-ben azonban megváltozik, itt már engedélyezett lesz, hogy akár az éjszakai vagy a vasárnapi műszak után járó bérpótlékokat is beépítsék az alapbérbe. Ilyenkor viszont már nem jár neked külön díjazás például az éjszakai műszak után, hiszen a szerződésben meghatározott alapbér azt eleve tartalmazza.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az alapbérnek egyébként kötelezően el kell érnie legalább a minimálbér mértékét: ez az összeg 2012-ben havi 93 ezer forint, a garantált bérminimum - ami a legalább középfokú végzettségűeket illeti - pedig 108 ezer forint.
OLVASD EL EZT IS!
- csalás
- álláskeresés
Ebből tudhatod, hogy hazudnak az álláshirdetésben
- elbocsátás
- munkahely