Félelmetes: sikerült emléket törölni az agyból

Óriási felfedezés

Egy kutatás során sikerült kitörölni a kísérleti egerek agyából a rossz emlékeket.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hatalmas előrelépést jelent a tudományban az az eredmény, amit a napokban nyilvánosságra hoztak.

Kutatók ugyanis sikeresen kitörölték a nemkívánatos emléket kísérleti egerek agyából.

Kitörölték a rossz emléket

Izraeli kutatók kitörölték egerek agyából traumatikus emlékeiket optogenetikai eszközökkel, amelyek fény segítségével teszik lehetővé agysejtek működtetését vagy kikapcsolását - írta az izraeli Háárec című lap hétfőn.

A Jeruzsálemi Héber Egyetemen az Inbál Gosen kutatónő vezetésével zajló kísérletekben először megtanították félni az egereket, amikor egy adott környezetben enyhe áramütéssel fájdalmat okoztak nekik.

Ezzel elérték, hogy abban a környezetben az egerek rosszul érezzék magukat. Később az egerek agyának az emlékezésért felelős részébe egy különleges fehérjét juttattak egy ártalmatlan vírus segítségével, majd a fényérzékennyé tett sejteket megvilágították.

Megfigyelték, hogy a fény hatására az egerek elveszítették előzőleg kialakított traumatikus emlékeiket.

Félresikerült a kísérlet: még ma is életveszélyes a helyszíne

Nézegess képeket!

Elolvasom

Még nem ismerik a hatásokat

A kísérlet eredményeit embereknél egyelőre nem lehet alkalmazni, mert még nem lehet tudni, hogy a vírusok felhasználása elég biztonságos-e azok esetlegesen évek múltával jelentkező hosszú távú hatásai miatt.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az izraeli tudós az amerikai Stanford egyetemen dolgozó Karl Deisseroth laboratóriumával együttműködésben végezte kísérleteit. Deisseroth dolgozta ki az agy bizonyos sejtjeinek ki- vagy bekapcsolását lehetővé tevő, optogenetikainak elnevezett módszert.

Ezt is szeretjük