Rejtélyes körülmények között tűnt el egy sziget: nem is létezett?
Ausztrál kutatók felfedezték, hogy egy sziget csupán térképeken létezik, a valóságban nem.
- Új hajszín, új stílus: ezek a nők bevállaltak valami mást, és nem győztek rácsodálkozni felfrissült frizurájukra »
- Jót tesz az emésztésnek és felébreszti az anyagcserét: szuper tápanyagokban gazdag reggeli, amit 10 perc összedobni »
- Apróságokon múlik, hogy tökéletesen fedjen az alapozó: a folyékony és a krémes változatokat másként kell felvinni »

- Gesztesi Károly 3 gyereke a címlapon: Panka, Dávid és Márkó sosem volt látható így együtt
- Lecseréltek két zsűritagot is a Dancing with the Starsban: mutatjuk az új ítészeket
- Az éhezés jelképe lett a magyar kisfiú világhírű fotója - Varga Laci szomorú története
- Kvíz! Melyik ország fővárosa Vilnius? 10 kérdés az európai országokról
- 4 étel, ami 50 felett különösen javasolt: felturbózzák a lelassult anyagcserét a dietetikus szerint
Az elmúlt napokban kutatók fedezték fel egy sziget nemlétét a Csendes-óceánon. Mint kiderült, a földdarab csupán a térképen létezett.
Nem is létezett
A rejtélyes sziget esetében nem arról van szó, hogy eltűnt, hanem a jelek szerint soha nem is létezett. Ennek ellenére Sandy Island - Homokos-sziget - néven szerepel a térképeken. A tengerészeti térképek mellett az időjárásiakon is fel van tüntetve, pedig a valóságban csak tenger van a helyén.
Ahol lennie kellene, 1400 méter mély a víz, tehát még csak arról sem lehet, szó, hogy az óceán elmosta volna a földdarab tetejét. A mégsincs-sziget Franciaországé, legalábbis francia felségvizeken van. Ausztráliától mintegy 1400 kilométerrel keletre, Új-Zélandtól ötezer kilométerrel észak-északnyugatra jelzi a térkép.
A tévedés nem jelentéktelen, hiszen a sziget ráadásul még csak nem is apró. Legalább 30 kilométer hosszú és öt kilométer széles területet tulajdonítanak neki.
Nem véletlen hiba volt?
Hogy miként kerülhetett a térképekre, egyelőre talány. Mike Prince, az ausztráliai tengerészeti térképszolgálat igazgatója a The Sydney Morning Herald című ausztráliai lapnak azt mondta, hogy egyes térképkészítők néha szándékosan tüntetnek fel nem létező utcákat is a műveiken.
Ez arra jó, hogy elriasszák a jogtalan sokszorosítókat a lopástól, fantomutcával ugyanis könnyű rábizonyítani a tolvajra, hogy nem saját munkája volt a terület feltérképezése. Hozzáfűzte azonban, hogy a tengerészeti térképek készítőinél ez a fajta csapdaállítás nem volt bevett gyakorlat.
Megvan a megoldás
Shaun Higgins, az aucklandi múzeum egyik szakembere foglalkozni kezdett a kérdéssel. Levéltárakban nyomozott, és arra jutott, hogy egy bálnavadász hajó rosszul állapította meg a sziget koordinátáit az 1800-as években. Az új-zélandi kutató szerint téves lehetett a megállapítás. Vagy egy azóta elsüllyedt zátonyt észleltek, vagy tévedtek a helyét illetően.
A rejtelmes sziget élénk vitát váltott ki a világhálón is. A www.abovetopsecret.com honlapon egy internetező azt állította, hogy a francia vízrajzi szolgálatok szerint a jelzést már 1979-ben el kellett volna távolítani a térképről.
Kép: dailymail.co.uk
OLVASD EL EZT IS!

- spanyolország
- történelem
Kapzsisága ölte meg? A felfedező bennszülöttek eledelévé vált

- természet
- vihar