Te is így reagálsz, ha zavarban vagy? Ez történik a testedben, amikor elpirulsz

Mik az elpirulás okai biológiai szempontból nézve?

Elpirulás okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szinte mindenki ismeri az érzést, amikor egy zavarba ejtő szituációban egyszer csak elönti a bőrét a melegség, a szíve hevesebben kezd dobogni, és biztos benne, hogy lángvörössé vált az arca.

Vannak, akiknek ehhez kifejezetten komoly kellemetlenség szükséges, másokkal viszont akkor is megtörténik, ha társaságban rájuk terelődik a szó. Bármelyik típusba is tartozol, a szervezetedben ugyanaz játszódik le, ha elpirulsz, mint bárki másnak.

Mik az elpirulás okai?

Az elpirulás, amely kizárólag az emberi fajra jellemző, a szimpatikus idegrendszer válasza egy kellemetlen vagy szégyenteljes szituációra. A stressz hatására ilyenkor adrenalin szabadul fel, amitől a pupillák kitágulnak, a légzés és a szívverés pedig felgyorsul, megnövelve az izmok vérellátását. Ezek mind azért következnek be, hogy ha szükséges, a test minél gyorsabban tudjon reagálni és szabadulni a helyzetből.

Mivel az arc erei tágabbak és közelebb helyezkednek el a bőr felszínéhez, mint a test többi részén, ezért itt a leglátványosabb, ha megnövekszik a vérellátás. Ez okozza az elpirulást, amely általában kizárólag az arcon, vagy legfeljebb még a nyakon, füleken és a mellkas felső részén észlelhető.

A reakció sajnos kontrollálhatatlan, ráadásul képes egy ördögi körbe lökni: minél inkább aggódik az ember amiatt, hogy mások észreveszik a vörösségét, annál kínosabban érzi magát, ezzel pedig csak felerősíti a test válaszát és ront a helyzeten. Érdekesség, hogy egy 2009-es kutatás szerint, ha valakinek, aki még nem pirult el, azt mondják, elvörösödött, az el is vörösödik. Sőt: ha az ember attól fél, hogy hamarosan elpirul, az aggodalma önbeteljesítő jóslatként működik.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mégis van egy lehetőség, amivel javítható a pirulósság: önbizalom-fejlesztő technikákkal kitolható az a határ, amikortól kellemetlennek észlelsz egy állapotot. Minél magabiztosabb vagy, annál nehezebb lesz zavarba hozni, és ezáltal előidézni az elvörösödést.

Ám ha nem vagy extrém mértékben pirulós, nem biztos, hogy fontos aggódnod amiatt, hogy mások észreveszik rajtad ezt az önkéntelen jelenséget. Több kutatás is úgy találta, hogy az emberek nagy része szimpatikusnak találja, ha a másikon szemmel látható egy ilyen őszinte reakció. Abban pedig biztos lehetsz, hogy feltűnik nekik: mivel az érzékszervek a túlélés érdekében a bőrszín legkisebb változását észlelik, az sem marad titokban, ha valaki elvörösödik.

Olvass tovább!  8 hihetetlen tény a belső szerveinkről

Alábbi összeállításunkban olyan nyolc lenyűgöző tényt gyűjtöttünk össze az emberi szervezetről, amelyekről talán még nem hallottál.

Nem fogod elhinni, mekkora az emberi tüdő kiterítve: 8 hihetetlen tény a belső szerveinkről

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fotók: Getty Images

Ezt is szeretjük