Furcsán viselkedik az élővilág az atomerőmű-baleset helyszínén: a Föld leghalálosabb helyének tartják
Az élővilág különleges alkalmazkodását egy tudósokból álló csapat vizsgálja, több száz kamerával és helyszíni felmérések segítségével kutatják a tiltott vidék élővilágát.
11 évvel ezelőtt katasztrofális baleset rázta meg Fukusimát, amely egy nukleáris bomba hússzorosának megfelelő sugárzással mérgezte meg a vidéket, és egy életre alkalmatlan területet hagyott maga után.
Most úgy tűnik azonban, hogy a természet ezt másképp gondolja. Az élővilág különleges alkalmazkodását egy tudósokból álló csapat vizsgálja, több száz kamerával és helyszíni felmérések segítségével kutatják a tiltott vidék élővilágát. Felfedezéseiket a Viasat Nature Fukushima – Természet a veszélyzónában című dokumentumfilmje mutatja be november 5., szombat 19 órától.
Élet a Föld leghalálosabb helyén
2011. március 11-én egy masszív földrengés cunamit váltott ki Északkelet-Japánban, aminek hatására megsérült a Daichi atomreaktor. A becslések szerint olyan mennyiségű sugárzás szabadult el, hogy a Földön mindenki kapott belőle egy röntgensugárzásnyi adagot. Bár az emberek elmenekültek a területről, az élet megmaradt, pedig a sugárzási szint még egy évtizeddel később is minimum negyvenszerese a normálisnak. Sukento városában például, ahol a Geiger-számláló elképesztő értékeket mutat, makákók élnek.
A veszélyzónában ők most a főemlősök, és a fiatal egyedeket látva nem csupán élnek, de szaporodnak is. Mi több, még össze is fogtak más állatokkal: a pusztaságot a vaddisznók uralják, akik azokba a házakba is bejutottak, amelyek ajtaját a majmok nyitották ki.
Mutáció a sugárzás hatására
A sugárzás miatt a rovarállomány erősen megcsappant, emiatt pedig a virágok is pusztulásra vannak ítélve, ugyanis nem lesz, aki beporozza őket. Erre a fukusimai ligetszépe egészen sajátos módon reagált: amit eddig a rovarok végeztek el, azt mostantól ő maga oldja meg a hímivarú és nőivarú részek hosszának összehangolásával, aminek köszönhetően a pollen átmehet egyik helyről a másikra, azaz a rovarok hiányában a ligetszépe önbeporzást végez.
Az ott élő vaddisznók szemlátomást ellenállnak a mutációnak, pedig olyan „mágikus” gombákat fogyasztanak nagy mennyiségben, amelyek rengeteg sugárzást nyelnek el - nagyjából százszor annyit, mint amennyi a háttérsugárzás.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A vaddisznók ennek ellenére egyelőre tünetmenetesek. Boncolással egybekötött kutatások adnak megfejtést a talányra: az állatok a mérget az izmaikban raktározzák el, amelyek természetes védőrendszert teremtenek. Ezek lassan osztódó szövetek, és képesek helyrehozni a DNS-károkat, így a vaddisznók megvédhetik a jóval sérülékenyebb testrészeiket, elkerülhetik a rákosodást, és folytathatják a szaporodást.
Bizonyos állatok és növények tehát evolválódnak, alkalmazkodnak a sugárzáshoz. A Fukushima – Természet a veszélyzónában dokumentumfilm azokat az élőlényeket mutatja be, amelyek képesek voltak idomulni a brutálisan megváltozott körülményekhez.
Képeken a fukusimai atomerőmű környéke tíz évvel a baleset után: nagyon szomorú fotók
A fotók bizonyítják, hogy akár tíz év is elég arra, hogy a természet visszafoglalja az elhagyatott városokat.
Képeken a fukusimai atomerőmű környéke tíz évvel a baleset után: nagyon szomorú fotók
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary