Miért érzed úgy, hogy egyre gyorsabban telik az idő? Nagyon érdekes az oka
Neked is az az érzésed, hogy évről évre egyre gyorsabban telik az idő?
Már megint eltelt egy év, hová lettek a napok, hogy szalad az idő! Bizonyára számodra is ismerősek ezek a felkiáltások, amelyek jellemzően akkor hagyják el az ember száját, amikor valamilyen jelentős esemény, évforduló, születésnap vagy akár az év vége szembesít az idő múlásával.
Ha neked is az a benyomásod, hogy minden egyes év rövidebbnek tűnik az előzőnél, a többségbe tartozol, hiszen szinte mindenkinek megfordul a fejében ez a gondolat, ahogyan idősödik. Több tényező is jelen van életünkben, amelyek mind azt az érzést erősítik bennünk, hogy egyre gyorsabban telik az idő. Íme, a magyarázat!
Egyre gyorsabban telik az idő?
Emlékszel, amikor gyerekként úgy érezted, hogy egy 45 perces tanóra szinte kibírhatatlanul hosszú? Felnőttként pedig elsején nem győzöl rácsodálkozni, hogy már megint egy szempillantás alatt eltelt egy hónap. Ahogy idősödsz, ez fokozódik, és már a hónapok, sőt az évek is nyúlfarknyinak tűnnek. De miért van ez?
Más a viszonyítási alap
Ennek egyik fő oka az, hogy minél többet éltél, annál több időről van tapasztalatod, annál hosszabb intervallumot jelent az élet fogalma számodra. Ehhez a nagy egészhez viszonyítva a kisebb egységek, mint a napok, hetek, hónapok, egyre kevesebbnek tűnnek. Míg egy hétéves kisiskolás számára egy év az élete több mint 14%-át jelenti, addig egy 40 évesnek ugyanez már mindössze 2,5%. Tehát a magyarázat a változó arányokban keresendő.
Már egyre hosszabb időegységeket ismersz
Egy másik, hasonló elmélet szerint az agy az ismerős élményeket másként kezeli, mint az ismeretleneket. Ha már megéltél egy bizonyos kort, egyre nagyobb és pontosabb képed van az időről, hiszen tudod, mennyi egy év, egy évtized vagy több, és nagyjából érzed, mi minden tud történni ezek alatt. Ez az elv hasonló ahhoz, ami miatt utazás során a hazautat rövidebbnek érzed, mint az odautat.
Rohan veled a világ
A harmadik magyarázat az, hogy folyamatosan gyorsul a világ, és vele együtt az élet is. A sok feladat, információ és inger pedig folyamatos leterheltséget okoz, ami mellett egyszerűen nincs idő megállni és elgondolkodni, csak azt veszed észre, hogy újra eltelt egy nap, egy hét, egy hónap.
Minél idősebb vagy, egy bizonyos pontig általában annál több a tennivaló is, hiszen a karrierépítés, az otthonteremtés, a gyereknevelés komoly kihívások elé állít. A sűrű napok során meg sem állsz, szinte automatikusan teszed a dolgod, az idő pedig észrevétlenül szalad. Ezen az állapoton különböző technikákkal lehet javítani, ilyen többek közt a tudatos lassítás és a mindfulness is.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mindezek mellett az idő érzékelése nagyon is szubjektív, és kortól függetlenül lehetnek olyan szituációk az életben, amikor néhány perc újra végeláthatatlanul hosszúnak tűnik. Ilyen élmény sokszor negatív eseményekhez, kellemetlen vagy kifejezetten rossz érzést keltő helyzetekhez, nehéz időszakokhoz kötődik. Előfordul akkor is, ha valami fontosra várakozol.
Bármilyenek is éppen a körülményeid, mindig érdemes szem előtt tartani, hogy az idő mindig telik. Ez a gondolat nehéz helyzetben segíthet, mert reményt ad, hogy nem tart örökké, boldog periódusokban pedig emlékeztethet rá, hogy légy jobban jelen a pillanatban, és becsüld meg azt, mert mulandó.
Olvass tovább! Milyen is volt gyereknek lenni? Ezt rontják el a felnőttek
Ha az ember mindig a holnapra vár, az azt eredményezi, hogy lemarad mindarról, amije már megvan, és amit a jelenben élvezhetne.
Milyen is volt gyereknek lenni és kiélvezni a pillanatot? A szakember szerint ezzel rontják el a felnőttek a jelent
A jelenlét kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy boldogok legyünk.
ElolvasomFotók: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!
- teszt
- pszichológia