Megmutatták, mi tűnt el a kirabolt palotából - Fotókon az ellopott drezdai műkincsek

A drezdai ékszerrablás a hét elején történt, és már az is kiderült, hogy pontosan milyen műkincsek tűntek el.

Drezdai ékszerrablás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Betörtek hétfőn a németországi Drezdában a szász választófejedelmek és királyok palotájának világhírű kincstárába. A múzeumként működő drezdai uralkodói palota, a Residenzschloss kincstárába, a Grünes Gewölbe, vagyis Zöld boltozat elnevezésű épületrészbe két ismeretlen hatolt be kora reggel. Egy ráccsal védett ablakon keresztül - a rácsot felfeszítve, az ablakot betörve - bejutottak egy terembe, amelyben drágakövekkel díszített ékszereket mutatnak be.

Az elkövetők összetörték az egyik vitrin üvegét, magukhoz vettek három garnitúra ékszert, és távoztak. A múzeum riasztórendszere működött, az őrök a biztonsági kamerákon keresztül látták a rablást, és értesítették a rendőrséget. Az első járőr a riasztás utáni ötödik percben érkezett a helyszínre, de az elkövetőknek addigra sikerült elmenekülniük.

Röviddel a történtek után egy drezdai utcában kiégett egy autó, meglehet, hogy a betörők azzal menekültek el a múzeumtól, majd felgyújtották, és hátrahagyták. A betörés előtt az épület közvetlen közelében kigyulladt egy áramelosztó állomás, aminek következtében fennakadások keletkeztek a környék áramellátásában, így az utcai világítás sem működött a bűncselekmény idején. 

Michael Kretschmer tartományi miniszterelnök szerint a kincstárban olyan értékeket őriztek, amelyekért Szászország évszázadok alatt keményen megdolgozott, és nélkülük nem lehet megérteni a szász történelmet. A fotón egy gyémántos fejdísz látható.
Fotó: Jürgen Karpinski / MTI
Mindhárom ellopott garnitúra a 18. századból való, együtt nagyjából 100 tárgyból, gyémánttal, rubinnal, zafírral díszített ékszerekből áll.
Fotó: Jürgen Karpinski / MTI
A képen a Lengyel Fehér Sas Érdemrend kitűzője szerepel. A tárgyak egyenkénti értéke nem kiemelkedően magas, de Európában egyedülálló gyűjteményt alkotnak.
Fotó: Jürgen Karpinski / MTI
Így, együtt felbecsülhetetlen értéket képviselnek Marion Ackermann, a drezdai szász állami műgyűjtemények főigazgatója szerint. A fotón egy gyémánt tőrmarkolat látható.
Fotó: Jürgen Karpinski / MTI
Egy 170 gyöngyből álló nyakék is az eltűnt tárgyak listáján van. Az évszázadok során a kincstárban háromezernél is több műalkotás - ékszerek, dísztárgyak, bútorok - gyűlt össze.
Fotó: Jürgen Karpinski / MTI
A helyenként zöldre festett boltozatáról elnevezett kincstárat Erős Ágost szász választófejedelem és lengyel király hozta létre 1723-ban. A fotón egy gyémántos fejdísz látható.
Fotó: Jürgen Karpinski / MTI
A palota és benne a kincstár a második világháború utolsó szakaszában, 1945 februárjában légitámadás következtében szinte a teljes drezdai belvárossal együtt nagyrészt romba dőlt, és kiégett. A képen a Gyémánt Rózsa kalapdísze szerepel.
Fotó: Jürgen Karpinski / MTI
Az épület-helyreállítás az ezredforduló után fejeződött be, a kincstár 2006 óta látogatható ismét.
Fotó: Filip Singer / MTI / EPA

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük