A középkorban még a hússütésben is segítettek a kutyák: keményen dolgoztatták a négylábúakat
Egyes kutyáknak igazán sanyarú sors jutott, keményen dolgoztak a legkülönfélébb munkakörökben, és kevéssé becsülték meg őket.
Ma is akadnak szép számmal kutyák, akiknek fontos, felelősségteljes munkájuk van, például a mentésben vagy a drogok felkutatásában segédkeznek, de a középkori Európában sokkal jellemzőbb volt az, hogy az ebekre feladatokat bíztak.
A legjobban a vadászatok során bevethető kutyákat és a kedvtelésből tartott ölebeket becsülték meg, de egyes négylábúaknak talán kevésbé előkelő, ám annál hasznosabb munka jutott.
Húst forgatott, lábat melegített
Napjainkban sok háztartásban kitiltják a kutyákat a konyha területéről, de régebben nem ez volt a helyzet. Egy mára már kihalt fajtát kifejezetten azért tartottak, hogy a sütésben, méghozzá a hússütésben segédkezzen. Ez első hallásra elég furcsának tűnhet, hiszen az ebekre húst bízni körülbelül olyan, mint a kecskékre káposztát, ám ezek a sanyarú sorsú négylábúak nem juthattak az étel közelébe, ugyanis egy furcsa szerkezetben kellett futniuk.
A rövid lábú, hosszú testű kutyákat úgy idomították, hogy egy mókuskerékhez hasonló berendezésben fussanak, ami egy csigaszerkezeten keresztül forgatta a nyárson sülő húst. A feladat megerőltető jellege miatt általában két eb között váltogatva osztották meg a munkát. A meleg, párás konyhában, az ínycsiklandó illatok mellett valósággal robotoltak az állatok. A kutyafajtát 16. századi írott források már említik, a 19. században egy angol szerző csúnya és gyanakvó, szomorkás tekintetűnek írja le őket. Szintén egy 19. századi szöveg a spánielekhez sorolja a nyársforgató ebeket.
Abban viszont a legtöbb forrás egyetértett, hogy okos, értelmes jószágok. Viktória királynő állítólag háziállatokként tartotta őket, és voltak, akik lábmelegítő gyanánt magukkal vitték őket a templomba. Egy anekdota szerint az angliai Bathban prédikációt mondott a püspök, és mikor Ezékiel látomásához érve megemlítette a kerekeket, több nyársforgató kutya az ajtóhoz rohant. A 19. század második felére aztán szépen lassan kimentek a divatból, majd el is tűntek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kegyetlen játékokra is használták őket
Nem csak a nyársforgató kutyák dolgoztak keményen. Egyes ebeknek mindenféle trükköket kellett elsajátítaniuk, hogy szórakoztassák a nagyérdeműt, és ezzel pénzt gyűjtsenek a gazdájuknak. A hentesek előszeretettel alkalmazták a bullterrier egy ősét, hogy a vágóhídra terelje a jószágokat. Ezek a kutyák aztán a megmaradt belsőségekből lakmározhattak. A hentesek kutyáit gyakran nagyobb állatok, például medvék vagy bikák elleni küzdelemre alkalmazták, ami népszerű és kegyetlen sportnak számított a 12. századtól egészen a 19. századig.
Szomorú sorsra jutottak azok az alacsonyabb rendűnek tartott ebek is, akiket az orvostudomány javasolt a különféle nyavalyák, például a mánia vagy a tuberkulózis gyógyítására, őket feláldozták e célra, kizsigerelték vagy épp megfőzték, ha az adott szaktekintély azt javasolta. Ehhez képest irigylésre méltó életük volt azoknak a négylábúaknak, akik házakat, templomokat vagy épp hidakat őriztek.
A szorgos munka nem mindig nyerte el méltó jutalmát, elég volt egy apróbb ballépés, hogy a problémás egyedet eltegyék láb alól.
Miért olyan csúnyák az állatok a középkori képeken?
Minden kor művészetének, így állatábrázolásának is megvannak a maga jellegzetességei. Ha azonban a középkori képeket vesszük górcső alá, óhatatlanul szembetűnik valami: szinte egytől egyig csúnya lényekként rajzolták meg őket. Vajon ennyire rossz lett volna a készítők kézügyessége? Vagy a megfigyelőképességükben voltak hiányosságok?
Miért olyan csúnyák az állatok a középkori képeken? Nemcsak a macskákkal babráltak ki
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)