Kapzsisága ölte meg? A felfedező bennszülöttek eledelévé vált
Solís csak Dél-Amerikát akarta felfedezni, de kapzsiságának köszönhetően rosszul járt.
Az első spanyol hajósok és felfedezők közé tartozó Juan Díaz de Solís többször is elhajózott Dél-Amerikába. Ő volt az, aki rátalált a Rio de la Piatára, vagyis az Ezüstfolyóra. Azonban a felfedezés öröme nem tartott sokáig, mivel az indiánok nem sokkal később megölték és megették.
Állandó kalandvágy
Vita tárgya, vajon Solís - Magellánhoz hasonlóan - a spanyolok szolgálatában álló portugál volt-e, vagy pedig Spanyolországban született. Életének korai szakasza hasonlóképpen ködbe vész. ugyanakkor a meglehetősen homályos a kép ellenére azt tudni lehet, Solís hírneve akkora volt, hogy amikor Amerigo Vespucci 1512-ben meghalt, ő lett a spanyolok főkormányosa. Bár visszatért Spanyolországba, kalandvágya nem csillapodott.
1513-ban Vasco Núnez de Balboa átkelt a Panama-szoroson, ezzel Kolumbusz elgondolása, miszerint az amerikai kontinens összefügg Ázsiával, végül megdőlt. A következő évben Solís kérvénnyel folyamodott a spanyol királyhoz, és kapott is három hajót, amellyel felfedezhette Közép-Amerika Csendes-óceán felőli partvidékét.
Az inka király nyomában
A flotta 1515 októberében indult el a spanyolországi Lepéből, és Tenerifét érintve Brazíliába hajózott. Útközben több pontot is érintettek, többek között a mai Rio de Janeiro területét, majd délnek fordultak.
Egy hajót elvesztettek a Santa Catarina-sziget közelében, a megmaradt két hajó azonban folytatta útját dél felé. Az volt a szándékuk, hogy vagy megtalálják a két óceán közötti átjárót, vagy megkerülik a dél-amerikai kontinens legdélibb csücskét.
1516 elején felhajóztak a La Plata folyó torkolatán. Miközben haladtak előre, Solís Mar Dulcénak - Édes Tengernek - nevezte el a folyót. Az édes víz egyben azt is jelentette, hogy nem a két óceán közötti átjárót találták meg. Solís azonban hallott egy történetet, amely felkeltette az érdeklődését.
A helyi indiánok meséltek egy fehér királyról, aki nyugatra élt, és ezüstben, aranyban járt. Spanyol konkvisztádorhoz méltón Solís felhagyott eredeti céljával, a Csendes-óceánra vezető átjáró felkutatásával, és ennek az embernek a keresésére indult, aki egyben az inka király is volt.
Ellenséges fogadtatás
Solís továbbhajózott, amíg elérte az Uruguay folyót, amely ma Uruguay és Argentína határfolyója. Abban reménykedett, hogy eljut abba a mesés birodalomba, amelyről oly sokat hallott már. A partokon bennszülöttek álltak, akik talán hallottak már az európaiakról, de még sohasem látták őket.
Kíváncsiságuk legyőzte félelmüket, de a spanyolok nyilván nem tudhatták, mi jár a fejükben. Solís úgy gondolta, barátságos lesz a fogadtatás, így összeállított egy partra szálló csapatot. Ezzel hatalmas hibát követett el. Miután partot értek, a mosolygás ellenséges indulatokba csapott át.
Nem sok maradt belőlük
A kis csapatot a charrua indiánok támadták meg, akiknek neve az ellenséges guarani törzs nyelvén lázongót jelent. A hajón maradt spanyolok tehetetlenül nézték végig, ahogy az indiánok lemészárolják és feldarabolják Solíst és társait.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A charruák hatalmas tüzet raktak a parton, majd szemmel láthatóan élvezettel csaptak lakomát zsákmányukból, a spanyolok testéből. A biztonságos távolságból figyelő új ellenséget mindez nyilvánvalóan elborzasztotta. Csak egyetlen embert hagytak életben a partra szálló csapat tagjai közül, akit Solís tolmácsként vitte magával. Ő volt Francisco del Puerto.
Cikkünk megírásában Ed Wright Eltűnt felfedezők legendás útjai című könyve segített, mely a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg.
Képek: findagrave.com, uruguaydeverdad.blogspot.com, creartehistoria.blogspot.com
Te partra szálltál volna Solís helyében?
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- nők